• Zveřejněno: 04.02.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

V České republice běží kampaň Evropské komise, která informuje o jednoduchých způsobech šetření energií. Podle informačního webu Euractiv.cz někteří odborníci ale uvádějí, že je to již promarněná šance, jak lidem zaručit dlouhodobější úspory. Nejchudším skupinám by prý stát mohl zajistit možnost bydlení v úsporných budovách.

Česká republika je jedním z největších evropských spotřebitelů elektřiny. Ačkoliv je cena energií v ČR poměrně nízká, kvůli rostoucí spotřebě se Češi řadí mezi občany, kteří platí jedny z nejvyšších účtů za energie v Evropě v poměru k jejich příjmu.

Návody na šetření energie teď představuje putovní kampaň Evropské komise, která byla v tomto týdnu týden zahájena v Brně. V příštím týdnu se přesune do Ostravy a následně do Ústí nad Labem. Později se přemístí do Rumunska, Řecka a Portugalska.

„Přijeli jsme sem mluvit s lidmi, abychom jim navrhli drobné změny v domácnostech, které by jim mohly ušetřit až 20 procent nákladů na energie,“ řekl v Brně vedoucí jednoho z oddělení Evropské komise Renatas Mazeika, jak uvedla ČTK.

Lidé by se měli dozvědět o tom, jak energií šetřit díky malým změnám ve svém chování nebo menším investicím, které zvýší kvalitu bydlení a sníží účty.

„I malé změny v každodenním chování mohou rodinám pomoci ušetřit peníze. Využijte finanční podpory dostupné pro rodiny na energeticky úsporná opatření, která pomohou šetřit energii a zároveň životní prostředí,” říká k tomu česká eurokomisařka Věra Jourová, která v Evropské komisi odpovídá za ochranu spotřebitelů.

Mezi snadné tipy na šetření energií patří podle Komise třeba odsunutí nábytku od topení, nastavení termostatu na 21 stupňů Celsia, praní na 30 stupňů, využívání úsporných svítidel, kratší sprchování nebo pravidelné servisy kotle.

Euactiv.cz dále uvedl některá fakta, která jsou v rámci této kampaně prezentována. Jde například o to, že nejčastěji využívanou energií v České republice je elektřina. Využívá ji 4,3 milionu domácností. Asi 7,2 % veškeré spotřeby připadá na osvětlení a provoz domácích spotřebičů. Češi spotřebují nejvíce energie při vytápění svých domů a při ohřevu vody. Plyn využívá k vytápění téměř 40 % domácností. Nejvyšší účty za elektřinu platí obyvatelé dvou krajů: Královéhradeckého a kraje Vysočina (až 17 tisíc korun ročně). Městem, kde obyvatelé zaplatí za elektřinu nejméně, je Praha (kolem 11 tisíc korun ročně). Levná elektřina je také v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Komise dále doporučuje využít bezplatné konzultace v jednom z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS), kterých je v České republice osmdesát.

Upozorňuje ovšem také na existenci dotačních programů, ze kterých lze čerpat peníze na významnější investice do energetických úspor. To může být zateplení domu, výměna oken nebo výměna zdroje tepla.

Majitelé rodinných domů mohou žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám či kotlíkovou dotaci u ministerstva životního prostředí. Na přípravu projektů úspor energie lze navíc získat 50procentní dotaci z programu Úspory energie s rozumem pod ministerstvem průmyslu a obchodu.

Obyvatelé bytových domů mimo Prahu pak mohou doporučit vedení družstev či výborům společenství vlastníků zažádat o dotaci na energeticky úsporné renovace z Integrovaného regionálního operačního programu řízeného ministerstvem pro místní rozvoj.

Právě na tato opatření a možnosti financování by se ale měla kampaň soustředit více, tvrdí aliance Šance pro budovy, která sdružuje firmy z oblasti šetrného stavebnictví. Lze tak prý totiž ušetřit od 20 do 80 procent spotřeby. „Jednoduché tipy“, na které klade Komise důraz, prý přitom mohou ušetřit maximálně 20 procent nákladů na energie.

„Chápeme, že pro nejnižší příjmovou skupinu je problematické dosáhnout i na nejnižší požadavky dotačních programů. Aktuálně však ministerstvo práce a sociálních věcí rozdá ročně přes 13 miliard korun na příspěvcích a doplatcích na bydlení. Místo toho by přitom stát mohl sociálně slabým zajistit možnost bydlet v energeticky úsporných, a tedy nízkonákladových domech,“ říká ředitel Šance pro budovy Petr Holub. Lze prý také uvažovat o podpoře výstavby nájemních bytů, nebo pomoci s financováním úspor energie v rodinném domě nad rámec doposud dostupné podpory s následným odebráním dávek.

  • Zdroj: Euractiv.cz