Firmy a domácnosti se loni zadlužovaly výrazně rychleji než v předešlých letech. Dluh domácností vzrostl meziročně o desetinu, což byl nejrychlejší nárůst od roku 2009. Objem firemních úvěrů se zvýšil o šest procent, nejvíce od roku 2011. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z výpočtů společnosti CRIF Czech Credit Bureau na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
Naopak celkové úspory domácností i podniků rostly výrazně pomaleji než v roce 2020. Trochu odlišná situace byla mezi živnostníky, jejichž dluh i úspory rostly výrazně pomaleji než v předešlých letech. Jejich zadlužení vzrostlo o jedno procento, nejméně od roku 2015. Jejich úspory stouply o tři procenta, nejméně od roku 2012.
Úspory domácností vzrostly loni o 198 miliard na 3,02 bilionu korun. V roce 2020 přitom za jediný rok vzrostly o rekordních 305 miliard korun. Podle analytičky CRIF Věry Kameníčkové podobně rychlý růst úspor domácností, jako v roce 2020, dlouho nezažijeme. Naopak letos porostou jejich úspory pravděpodobně nejpomaleji za devět let. Kvůli vysoké inflaci se i přes pokračující napětí na trhu práce reálný příjem většiny domácností sníží.
Podle CRIF ochota či schopnost lidí spořit se snížila už v průběhu roku 2021. Zatímco v prvním čtvrtletí se úspory domácností zvýšily o 99 miliard korun, ve druhém čtvrtletí vzrostly o 50 miliard a v celém druhém pololetí pouze o 49 miliard korun.
Zadlužení domácností loni vzrostlo o 184 miliard korun na 2,05 bilionu korun. Za růstem stojí hlavně úvěry na bydlení, na které připadá 80 procent dluhu domácností. Jejich objem vzrostl o 11 procent, zatímco objem spotřebních úvěrů o šest procent.
V roce 2021 se také opětovně zvýšil zájem firem o financování pomocí úvěru. Zatímco v roce 2020 stagnoval, loni se zvýšil o 68 miliard na 1,19 bilionu korun. Firemní úspory meziročně vzrostly o 91 miliard na 1,3 bilionu korun. Podruhé v řadě tak byly vyšší než objem úvěrů, tentokrát o rekordních 118 miliard. Podle V. Kameníčkové je tato situace v české ekonomice poměrně nová, protože společnosti jsou zvyklé volné peníze investovat zpět do svého podnikání, ať už jde o expanzi nebo modernizaci.
Zatímco v roce 2020 se úspory živnostníků zvýšily o rekordních 20 miliard Kč, loni vzrostly o čtyři miliardy, a to pouze díky vysokému růstu úspor ze začátku roku. V posledních čtyřech měsících se totiž naopak tenčily. Jestliže ještě v srpnu měli u bank uloženo 185 miliard, na konci roku už šlo pouze o 171 miliard korun. Jejich zadlužení se meziročně zvýšilo o 633 milionů korun, nejméně od roku 2015. Celkově měli živnostníci na konci roku u bank půjčeno necelých 48 miliard korun.