• Zveřejněno: 17.03.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ceny vajec v České republice se pohybují na svém historickém maximu. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), jak o tom informuje na svých webových stránkách česká redakce amerického konzervativního listu Epoch Times, jejich cena, za poslední půl rok, vzrostla ze 42 Kč na 62–64 Kč za balení deseti kusů. Za tímto nárůstem je především nedostatek vajec u nás i v Evropě a situaci zřejmě výhledově nepomůže ani přechod na bezklecové chovy.

Za zdražení vajec může, podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU) Gabriely Dlouhé, nedostatek vajec v Evropě a ve světě kvůli nákazové situaci.

„Podle SVS (Státní veterinární správa) se v současné době nacházíme v trvale nepříznivé nákazové situaci v Evropě. Za leden 2025 bylo zjištěno 49 nových ohnisek HPAI (vysoce patogenní ptačí chřipka) v komerčních chovech drůbeže a v první polovině února 2025 bylo zjištěno 17 nových ohnisek HPAI v chovech drůbeže. Z toho 23 ohnisek v Polsku, odkud tvoří dovozy vajec do České republiky z více než 60 %. Další zasažené evropské země jsou např. Itálie a Maďarsko,“ sdělila pro Epoch Times Gabriela Dlouhá.

List k tomu dále uvedl, že stejnou informaci jí potvrdil i obchodní řetězec Lidl. Takže, tisková mluvčí společnosti Lidů Eliška Froschová Stehlíková uvedla, že aktuální vyšší ceny vajec jsou ovlivněny vícero faktory. Jednak se, po celé Evropě, nyní ve velkém vyskytuje ptačí chřipka, což samozřejmě snižuje produkci, ale poptávka přitom zůstává stejná.

Za zvýšené ceny vajec mohou, podle Gabriely Dlouhé, i rostoucí náklady jako ceny krmných směsí, energií, obalů a mzdových nákladů.

Přechod na bezklecové chovy

Epoch Times k tomu dále konstatuje, že legislativa Evropská unie, z roku 2012, postupně omezuje klecové chovy, s tím, že v České republice, nebudou již možné, a to od roku 2027. Chovatelé, do té doby, musí přestavět nebo nově vybudovat vhodné prostory, které budou splňovat nové podmínky. Podle odhadu Masarykovy univerzity, uváděného Českou spořitelnou, si investice vyžádají okolo 3 až 5 miliard korun. Dle odhadu předsedkyně ČMDU Gabriely Dlouhé, z roku 2018, dokonce o miliardu více.

Gabriela Dlouhá listu Epoch Times k tomu uvedla, že „do konce roku 2026 je nutno přebudovat okolo 2,89 milionu ustajovacích míst z cca 6 milionu nosnic chovaných v komerčním sektoru. Z průzkumu ČMDU je pravděpodobné, že okolo 1 milionu ustajovacích míst nebude do platnosti zákazu chovu nosnic v obohacených klecích přestavěno.“

Podle jí poskytnutých statistik, se za poslední rok, klecový chov v ČR změnil jen nepatrně. Ke konci roku 2023 bylo u českých chovatelů 2,98 milionu nosnic v klecích, a ke konci roku 2024 oněch 2,89 milionu. Má za to, že chovatelé ještě vyčkávají, aby se jim investice vložené do klecového systému vrátily co nejvíce, a zároveň upozorňuje, že se bude „v podlahových systémech chovat cca o jednu třetinu méně nosnic oproti obohaceným klecím.“

Předsedkyně ČMDU Gabriela Dlouhá se domnívá, že ceny ještě kvůli rušení klecí mohou růst: „Z výše zmíněných důvodů budou zřejmě ceny vajec stoupat. Bude také záležet také kolik chovů se nestihne přestavět a zda obchodníci dokážou nakoupit vejce v zahraničí a za jakou cenu,“ s tím, že „se může stát, že dojde k výpadkům tuzemské produkce, jelikož se haly v tomto období budou stále vyšším tempem přestavovat,“ jak dále upřesnila.

Vliv rušení klecí do cen potvrdila pro Epoch Times i mluvčí Lidlu: „Navíc se do cen promítají také náklady na přestavby chovů, které souvisí s přechodem z klecových na podestýlkové chovy.“

List Epoch Timse dále dodává, že podle dřívějšího vyjádření Agrární komory ČR, uveřejněného v rámci zpravodajství ČTK, lze očekávat, že tuzemská vejce nahradí vejce z klecových chovů ze zahraničí a třetích zemí, kde podobný zákaz neplatí. Agrární komora zároveň upozornila, že u českých spotřebitelů přetrvává zájem o vejce z klecových chovů, protože zákazníci se často orientují na cenu, a připlatit za vejce z alternativ nechtějí, nebo si to nemohou dovolit.

V závěru své zprávy list upřesňuje, že nátlak na dřívější zrušení klecových chovů vyvinuly na drůbežáře i velké obchodní řetězce, které se v roce 2018 zavázaly, že do roku 2025 přestanou vejce z klecového chovu odebírat.

  • Zdroj: Epoch Times ČR