Cena plynu pro evropský trh se od ruské invaze na Ukrajinu zvýšila o více než třetinu a je vysoko nad hranicí 100 eur za megawatthodinu (MWh). Německo v reakci pozastavilo proces schvalování plynovodu Nord Stream 2, který stál 230 miliard korun. O závislosti států Evropské unie na ruském plynu diskutovali v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek a zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
Podle Václava Bartušky je projekt Nord Stream 2 v této chvíli v zásadě mrtev. Minimálně na mnoho let. V této chvíli je nasnadě spíše otázka, zdali bude v provozu Nord Stream 1, dodal. Zároveň konstatoval, že vzhledem k bankovním sankcím, které v posledních dnech vstupují v platnost, se může zásadně změnit obrázek dodávek ropy a plynu do Evropy. Pokud se opravdu zastaví spojení ruských bank se světem, nebude možné platit za ropu a plyn, prohlásil Václav Bartuška.
Podle něho plyn zatím teče přes Ukrajinu a Baltské moře, a to podle plánu, ale Václav Bartuška si myslím, že změna kvůli placení za plyn zkrátka přijde. Vzhledem k zmíněnému faktu, podle něho, brzy nastane situace, že Evropa přestane platit za ruský plyn.
Je Evropa na tento scénář připravena? Položil si Václav Bartuška řečnickou otázku. Načež si odpověděl, že to bude složité, a bude to, do jisté míry, znamenat velkou modifikaci Zeleného údělu, ale současně konstatoval, že Evropa to zvládneme. Zdůraznil, že Evropa je nejbohatším kontinentem na této planetě. Zároveň uvedl, že v nouzových situacích se bude pálit mazut, uhlí, prostě, cokoli bude možné. Posílí se role zkapalněného zemního plynu (LNG), posílí se role dalších obnovitelných zdrojů.
V diskusi ho doplnil bývalý premiéra České republiky Mirek Topolánek s tím, že krátkodobě se, bez ruského plynu, Evropa obejde velmi složitě. Podle něho západní vlády v nakupování plynu zaspaly. Uvedl, že loni poklesla o třetinu produkce plynu v Holandsku. LNG sice vzrostlo dvojnásobně, ale pokud by mělo být určitým alternativním nástrojem, musíme si uvědomit, že kapacity na jeho přepravu jsou limitované, a že většina LNG terminálů je na západním pobřeží Evropy. Dostávat ho dál bude poměrně složitě, upřesnil Mirek Topolánek.
Závislost států Evropské unie na ruském plynu je enormní. V České republice, Slovensku, Maďarsku, Rakousku a Finsku je téměř stoprocentní, v Německu, Polsku či Švédsku se ruský plyn podílí na spotřebě plynu z 50 až 75 procent. A jeho cena se v posledním roce zvýšila o polovinu.
„Mezi lednem 2021 a lednem 2022 poklesla dodávka ruského plynu o 46 procent, což znamená, že to Putin dělal zcela vědomě a že si tím financuje válku,“ konstatoval Mirek Topolánek.
Načež dodal, že Rusko nedodávalo plyn na spotový trh, protože by snižovalo jeho cenu v dlouhodobých kontraktech. A vzhledem k dlouhodobým kontraktům, které jsou na spotový trh vázané, nikoli podle ropy, mu čtyřnásobná cena plynu umožňuje financovat válku, kterou mu tím pádem platí Evropa, prohlásil Mirek Topolánek.