• Zveřejněno: 24.01.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Jako by Česká republika žádnou ekonomickou krizi v důsledku koronavirové pandemie nezažilo. Vypovídá o tom situace na trhu práce. Česká nezaměstnanost je nejnižší nejen v Evropské unii, ale i v rámci zemí OECD. Většina tuzemských firem bude přitom letos nabírat lidi a zvyšovat mzdy svých zaměstnanců. Podle zpravodajství televizní stanice CNN Prima NEWS to vyplývá z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

Skoro šest firem z deseti plánuje v průběhu letošního roku zaměstnat nové lidi. 30 procent podniků pak předpokládá, že se velikost jejich zaměstnaneckého týmu v příštích 12 měsících nezmění. Podíl firem, které hledají zaměstnance, oproti loňsku nejspíše vzroste.

„V roce 2021 přijímalo nové zaměstnance 43 procent společností a my předpokládáme, že letos se jejich podíl ještě zvýší. Otázkou však je, zda firmy budou schopné na našem vyprahlém trhu najít dostatečný počet uchazečů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Přestože nezaměstnanost na konci loňského roku, podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí, mírně stoupla, z pohledu firem je sehnat zaměstnance nadmíru obtížný úkol. O práci se v prosinci totiž ucházelo něco přes 258 tisíc lidí, avšak volných pracovních míst bylo více než 343 tisíc. Na jednu nabízenou pracovní pozici tak připadalo v průměru 0,8 uchazeče o zaměstnání.

Podle Mala se firmy snaží řešit nedostatek pracovníků různými způsoby, nejčastěji skrze intenzivnější využívání agenturních pracovníků nebo zaměstnávání cizinců. Velmi často se také snaží své stávající zaměstnance motivovat k přesčasům. „Taková situace ale není dlouhodobě udržitelná. Rostoucí počet firem si proto začíná uvědomovat, že bez pracovníků ze zahraničí to nepůjde. Nábor cizinců je nevyhnutelný zejména ve výrobě,“ dodal Martin Malo.

Prý až 17 procent zaměstnavatelů plánuje počty pracovníků ze zahraničí v letošním roce navýšit. Obdobné jsou také plány týkající se agenturních zaměstnanců, jejichž podíl ve firmě by chtěla navýšit desetina respondentů, kteří se účastnili zmíněného průzkumu. Pětina firem se snaží vypořádat s nedostatkem lidí pomocí automatizace některých výrobních procesů a 18 procent některé procesy takzvaně outsourcuje.

Podniky rovněž motivují své zaměstnance (i ty případné budoucí) pomocí mezd. Tři čtvrtiny dotázaných mají v plánu jejich úroveň v tomto roce zvyšovat. „Loni plošně navýšila mzdy skoro polovina podniků. Letos se k tomuto kroku kvůli situaci na trhu práce a inflaci chystá mnohem více firem. Nejčastěji půjde o pětiprocentní růst, necelá třetina zaměstnavatelů však zvažuje růst o deset procent,“ uvedl dále Martin Malo.

Podle něho pouze jedna firma ze sta letos přistoupí ke snížení mezd. 15 procent společností chce letos navýšit odměny. A to nejčastěji rovněž o pět procent, podobně jako v případě růstu nominálních mezd. „Vzhledem k inflaci, která má podle nejnovější prognózy ministerstva financí letos dosáhnout až 8,5 procenta, si většina zaměstnanců reálně pohorší. Plánované zvýšení mezd totiž za růstem cen zaostane,“ upozornila Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS