Huti Liberty Ostrava, podle zpravodajství České televize, hrozí přerušení výroby. Huť totiž dlouhodobě neplatila dodavateli energií, společnosti Tameh Czech, která se tak dostala na pokraj bankrotu. Ve čtvrtek proto společnost Tameh přeruší výrobu elektřiny v jednom z kotlů, uhlí v dalších dvou dojde nejpozději v pondělí. Mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková v rekci uvedla, že firma je zklamána jednostranným a poškozujícím jednáním společnosti Tameh, které může ohrozit tisíce pracovních míst v celém ostravském regionu.
Energetická společnost Tameh uvádí, že jejím jediným zákazníkem je právě ostravská huť. Nesplácení jejích závazků tak způsobilo „katastrofální finanční situaci“, kdy Tameh „již nemůže nakupovat žádné další uhlí“. Dodavateli energií dluží Liberty 1,2 miliardy korun po splatnosti, celkový dluh dosahuje dvoumiliardové výše.
„Nemáme prostě za co to uhlí koupit, protože Liberty neplatí, dluží, a když nemáme uhlí, tak nemáme z čeho vyrábět,“ řekl pro ČTK mluvčí společnosti Tameh Patrik Schober. Kromě elektřiny jde i o různé plyny a páry.
Ve vysílání ČT24 Patrik Schober upozornil, že proces útlumu výroby energií „trvá nějakou dobu“ a „nahození jednotlivých kotlů a výroby trvá nějakou dobu“. „Jakmile začneme výrobu vypínat, bude trvat dlouho ji zase nahodit,“ doplnil.
Situace by se, podle něho, mohla změnit, pokud „Liberty zasedne k jednacímu stolu, respektive začne splácet svůj dluh“. Pokud však huť neposkytne dodavateli energie požadované finance, tak „společnost Tameh skončí výrobu a tím pádem zanikne,“ dodal.
Dodavatel energií, podle serveru iDNES.cz, uvádí, že o tíživé situaci informoval manažery Liberty minulou středu a požádal je o okamžitou platbu. Hutní společnost však údajně nereagovala. „Sama se rozhodla vyřadit Tameh z provozu se všemi neblahými důsledky, včetně dopadů na vlastní činnost Liberty a na obce,“ citoval server iDNES.cz z dokumentu.
Mluvčí Kateřina Zajíčková ve čtvrtek v reakci uvedla, že společnost Tameh využila v energetické krize. „Abychom tento obchodní spor zasadili do kontextu, společnost Tameh využila nedávné energetické krize a během posledních osmnácti měsíců systematicky předražovala služby společnosti Liberty Ostrava. Přičemž toto jednání vedlo k tomu, že náklady na energie v Liberty Ostrava přepočtené na tunu oceli vzrostly od akvizice závodu v červenci 2019 o 340 procent,“ uvedla mluvčí hutě Liberty.
Průměrné přímé náklady huti na energii, podle ní, nyní činí 16 procent jejích variabilních nákladů na tunu oceli, přičemž v roce 2019 činily osm procent. „To v kombinaci s dalšími nárůsty vstupních nákladů a vysokou inflací znamená, že je téměř nemožné vyrábět ocel za cenu, která by nám umožnila efektivně konkurovat výrobcům ze zahraničí,“ uvedla mluvčí Liberty Ostrava.
V souladu s individuálním moratoriem schváleným 29. listopadu, Liberty Ostrava navrhla řadu řešení včetně nabídky toho, že zatímco budou probíhat jednání, poskytne elektrárně potřebné uhlí na udržení provozu, uvedla Zajíčková.
Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) v České televizi upozornil, že na vytápění Liberty je závislých mimo jiné i několik tisíc obyvatel města Vratimova, jež s hutí sousedí. Pro obyvatele je společnost Tahem jediným dodavatelem tepla. Kraj proto oslovil společnost Veolia, zda by bylo technicky možné zásobovat Vratimov z její teplárenské soustavy.
„Probíhají každodenní jednání mezi Vratimovem, Liberty, Tameh a Veolií. Ta vyústila v dohodu, která zajistí vytápění Vratimova bez jakéhokoliv výpadku. Zda k přepojení skutečně dojde, nebo se v posledních hodinách podaří vyhasnutí kotlů zabránit, už nebude mít na obyvatele Vratimova vliv. Teplo mít budou,“ uvedl Jakub Unucka.
Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti v Ostravě, nynější Liberty Ostrava. Když huť před časem vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy.
Společnosti jsou, kvůli dluhům huti, ve sporu. Ostravský soud rozhodl o individuálním moratoriu Liberty Ostrava, které zajišťuje ochranu Liberty právě před společností Tameh. Dodavatel energií se proti rozhodnutí odvolal.
Spor se vede o smlouvu platnou do roku 2029, kterou dnešní majitel hutí Liberty Sanjeev Gupta převzal, když v roce 2019 ostravskou huť koupil jako součást balíku několika oceláren od společnosti ArcelorMittal. Při současných cenách energií a tvrdém propadu poptávky po oceli je pro Liberty smlouva tíživá. Její právníci v návrhu na individuální moratorium uvedli, že smlouva s Tamehem ohrožuje existenci podniku.
Česká televize dále uvádí, že, podle odvolání k olomouckému vrchnímu soudu, společnost Tameh odmítá, že je důvodem potíží ostravské hutě. Skutečným problémem je, podle ní, to, že britsko-indický majitel Sanjeev Gupta vyvedl z huti sedm miliard korun do jiných částí skupiny Liberty House, a tyto peníze nyní, při trvajícím propadu poptávky po oceli, chybí. Společnost Tameh také zpochybňuje, že Liberty Ostrava není v úpadku, jak huť v materiálech pro Krajský soud v Ostravě uvedla.