Miliardáři dál zvětšují své jmění a nůžky mezi bohatými a chudými se ještě víc rozevřou. Do roku 2025 přesáhne světové bohatství 500 bilionů dolarů, přičemž nejrychleji poroste Čína. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy, který čerpal informace z amerického časopisu Forbes.
V článku se uvádí, že celkové čisté jmění světa dosáhlo v minulém roce výše 431 bilionů dolarů, což v přepočtu na české koruny činí těžko představitelných téměř devět biliard korun, jinými slovy číslo s patnácti nulami. Více než čtvrtinu z této sumy však ovládají dolaroví milionáři.
Výsledná částka zahrnuje „součet finančního bohatství a nemovitostí po odečtení závazků,“ vysvětluje Anna Zakrzewski, autorka čerstvé Zprávy o stavu světového bohatství ze společnosti Boston Consulting Group, jak o tom informoval právě americký Forbes.
Boston Consulting Group předpovídá, že v příštích pěti letech se toto bohatství bude jen zvyšovat a překročí hranici 500 bilionů dolarů, protože hlavní světové ekonomiky se budou opět rozjíždět a zacelovat pandemické ztráty.
Osoby s vysokým čistým jměním, v angličtině známé též pod zkratkou HNWI (High-net-worth individual), vlastní čtvrtinu z celkového objemu peněz na světě, tedy přibližně 126 bilionů dolarů. Pokud jde o finanční bohatství, které zahrnuje investovatelná aktiva, jako jsou hotovost, akcie, podílové fondy a dluhopisy, vyroste podíl kontrolovaný HNWI dokonce až na 40 procent.
Jako vstupenka do klubu HNWI přitom slouží majetek ve výši jednoho milionu dolarů.
V článku se rovněž konstatuje, že výše finančního bohatství ve světě dosáhla v roce 2020 hodnoty 250 bilionů dolarů, přičemž i přes ekonomické dopady způsobené pandemií koronaviru vzrostla o 8,3 procenta. Ve zprávě se uvádí, že lidé, kteří měli dostatek hotovosti a povzbudila je vyhlídka na vysoké výnosy, nalili svůj cash do akcií nebo investičních fondů.
Ty těžily z oživení akciových trhů po velkém krachu v dubnu loňského roku, kdy se svět začal potýkat s pandemií koronaviru. Vzhledem k tomu, že HNWI vlastní více akcií a dalších finančních produktů než všichni nemilionáři dohromady, rostlo odpovídajícím způsobem i jejich bohatství.
Každoroční seznam miliardářů časopisu Forbes nyní zahrnuje 2.755 miliardářů, kteří dohromady zvýšili svůj majetek z osmi bilionů dolarů v roce 2020 na letošních 13,1 bilionu dolarů.
Celkový objem finančního bohatství na světě vzroste v letech 2020 až 2025 o 65 bilionů dolarů. Včetně nemovitostí přesáhne celkové čisté světové bohatství hranici půl biliardy dolarů někdy před rokem 2025.
Nejrychleji však poroste podíl majetku vlastněného jednotlivci s majetkem více než 100 milionů dolarů. Společnost Boston Consulting Group tyto lidi nazývá „ultras“. V současné době na světě žije 60 tisíc ultras, kteří ovládají majetek v hodnotě přibližně 22 bilionů dolarů, což představuje 15 procent veškerého finančního bohatství.
Do roku 2025 se toto číslo meziročně zvýší o 6,7 procenta, což je mnohem rychlejší nárůst než u jakékoli jiné příjmové skupiny. Většina tohoto růstu se odehraje v rámci deseti nejbohatších zemí světa, ke kterým patří USA, Čína, Německo, Hongkong, Francie, Indie, Velká Británie, Itálie, Rusko a Kanada. Většina však bude pocházet z Číny.
Zpráva o stavu světového bohatství předpovídá, že do konce dekády bude Čína hostit aktiva ultrabohatých v hodnotě 10,4 bilionu dolarů, což je více než kdekoli jinde na světě.
Mimo Asii, Severní Ameriku a západní Evropu budou mít zbývající regiony světa na tvorbu nového bohatství pouze okrajový vliv.
Vzhledem k tomu, že z tak velkého hospodářského růstu budou těžit hlavně nejbohatší lidé planety, vypadá to, že nerovnost se bude prohlubovat jak v rámci jednotlivých zemí, tak i mezi velmi majetnými osobami.
Mimo Asii, Severní Ameriku a západní Evropu „budou mít zbývající regiony světa na tvorbu nového bohatství pouze okrajový vliv,“ uvádí zpráva.
Vzhledem k pomalému zavádění očkování ve většině rozvojových zemí je pravděpodobné, že chudší státy se z dopadů pandemie jen tak nezmátoří.