• Zveřejněno: 09.07.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zaměstnanci v oblasti informačních a komunikačních technologií měli loni průměrnou hrubou měsíční mzdu vyšší než 70 tisíc korun. Jenže ne ve státní sféře, kam se odborníci nehrnou. I proto, podle zpravodajství Českého rozhlasu, navrhuje vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), aby se ohodnocení těchto odborníků ve státní správě zvýšilo.

IT odborníci zaměstnaní ve státním sektoru by si v budoucnu mohli přilepšit. Ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) totiž pro tyto profese navrhuje úpravu tabulkových platů. Vyšší ohodnocení by se mělo týkat i vybraných IT expertů.

Dnes jsou, podle Ivana Bartošem IT odborníci při nástupu do státní správy zařazeni do deváté platové třídy a ministr navrhuje, aby se posunuli do třinácté.

„Je to Bezpečnostní informační služba (BIS), Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), je to otázka i informační bezpečnosti ve Vojenském zpravodajství. Jsou to odborníci, které nabírá Digitální a informační agentura. Bavíme se o 150 milionech korun ročně na navýšení,“ vypočítává Ivan Bartoš.

Zároveň ministr Bartoš navrhuje, aby se navýšil rozpočet zhruba pro tři stovky IT expertů, kteří pracují na kritických pozicích. „Nejde dělat digitální transformaci republiky a služeb občanům ani bezpečný stát bez lidí, kteří tomu na straně státu rozumí a věnují se tomu dlouhodobě. Stát si vypomáhá tím, že tyto lidi nabírá externě, ale pak jsou tam náklady v řádu desetitisíců korun za den toho člověka,“ přiblížil podstatu problému Ivan Bartoš.

Další motivace je, podle něho, finanční, protože IT pracovníci ve státním sektoru si vydělají méně než v soukromých firmách. Návrh již má ministr připravený a jedná o něm s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Zároveň Ivan Bartoš připustil, že by se změny mohly projevit už v rozpočtu na příští rok.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná hrubá měsíční mzda pro zaměstnance v informačních a komunikačních technologiích loni přesáhla 70 tisíc korun. Ve veřejném sektoru je to ale výrazně méně.

„Zatímco ve mzdové sféře měli ICT odborníci výrazně více peněz než ostatní pracovníci, v platové sféře byla jejich odměna se zbytkem pracovníků srovnatelná. To znamená mzdy 72 tisíc korun hrubého měsíčně, ale platy ve výši 46 tisíc korun,“ vysvětlila Eva Myšková Skarlandtová z Českého statistického úřadu.

Tento rozdíl potvrdila i společnost Manpower, která se zaměřuje na nábor zaměstnanců. Podle ní vyčleňuje stát na zaplacení pracovníků v oblasti IT o 10 až 15 procent méně peněz než soukromé firmy. Odborníci přitom na trhu chybí. „Podle našich výpočtů je tu zhruba 240 tisíc IT techniků, kteří jsou na trhu práce zaměstnaní. A zhruba 14 tisíc jich chybí. Největší poptávka je po lidech z oblasti security a vývoje. Státní správa uvažuje stejně jako firmy. Pokud chce šetřit výdaje na IT, tak se jde cestou, že si chtějí dělat samy,“ řekl k tomu Pavel Červenka z Manpower.

I to je mimo jiné důvod, proč ministr Ivan Bartoš prosazuje navýšení platů, jen šest procent z celkového počtu IT zaměstnanců v Česku totiž, podle něho, pracuje pro stát.

  • Zdroj: Český rozhlas