„Nyní dáváme členským státům možnost, aby zakoupily více dávek první schválené vakcíny,“ prohlásila dnes šéfka Komise. Nový kontrakt zajišťuje EU 200 milionů dávek s předkupním právem na dalších 100 milionů. Distribuce prvních 85 milionů z navýšeného množství by podle von der Leyenové měla začít ve druhém čtvrtletí.
Dosavadní kontrakt EU zaručoval, že americká a německá firma dodají dohodnutých 300 milionů do září. Z některých států však zněly hlasy, že distribuce začala příliš pomalu a že Komise měla objednat více již schválených vakcín než těch, které teprve na souhlas úřadů čekají. Brusel namítal, že spíše než v objednaném množství je problém v malých výrobních kapacitách.
Komise ve středu podmínečně schválila i využívání druhé covidové vakcíny od firmy Moderna, které budou mít unijní státy k dispozici 160 milionů dávek. Její distribuce by měla začít okolo poloviny ledna. EU má smlouvy i s dalšími čtyřmi výrobci, díky nimž bude mít pro 450 milionů svých obyvatel k dispozici na 2,3 miliardy dávek.
Chybí monitorovací systém
Co se týká přehledu o dosavadním průběhu očkování v evropských zemích, podle EURACTIV.com se zdá, že EU stále nemá širší obrázek.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na dotaz bruselské redakce uvedlo, že žádný oficiální systém na dohlížení a monitoring počtu očkovaných v Evropě zatím neexistuje.
„ECDC pracuje na vytvoření systému monitoringu vakcinace společně s kolegy z evropské pobočky WHO (Světová zdravotnická organizace) a dalšími partnery a stakeholdery, stejně jako s Evropskou komisí. Systém by měl být hotový v následujících dnech,“ uvedlo ECDC pro EURACTIV.com.
https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news/komise-vyslysela-kritiku-a-priobjednala-dalsich-300-milionu-davek-od-pfizer-biontech/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=2098&tqid=jP67Z3ohCkwBVFjmAIgF5qcgkpyJ8EJWlB7zcU9nbw