Zástupci vlády a zdravotníků, tj. České lékařské komory a zdravotnických odborů, jak ve svém zpravodajství ukázala Česká televize, podepsali dohodu s ministerstvem zdravotnictví a s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která by měla ukončit prosincový protest lékařů. Díky tomuto jejich protestu v některých nemocnicích v České republice byl výrazně omezen provoz, kdy byly odložena plánovaná vyšetření nebo i operace. Protestující dostali příslib, že na navýšení odměňování zaměstnanců nemocnic půjde v příštím roce 9,8 miliardy korun.
Jsou to peníze, které v tom systému byly, jenom garantujeme, že půjdou na platy a mzdy,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) před podpisem dohody. Při jednáních, podle něho, nešlo ale jen o platy a mzdy zdravotníků, ale také o pracovní podmínky a vzdělávání. „Zohledňují náročnost práce lékařů a zdravotníků, ale také nutnost se dále vzdělávat,“ dodal.
„Výsledkem je dohoda, v níž každý musel z něčeho slevit, každý musel ustoupit. Ale díky tomu se dá očekávat, že bude naplněna," poznamenal k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dává podle něj čas na přípravu dalších změn.
Podle zpravodajství České televize by platy lékařů ve státních nemocnicích a mzdy jejich kolegů v krajských, městských či soukromých zařízeních by měly vzrůst o pět až patnáct tisíc korun, a to podle stupně dokončeného vzdělání. Odměny všech dalších zaměstnanců nemocnic, podle předběžné dohody, porostou o pět procent. Celkem půjde zhruba o 160 tisíc lidí v 316 zdravotnických zařízeních.
Většinu potřebných peněz, tj. 6,8 miliardy korun, by nemocnice měly vzít z meziročního navýšení úhrad od zdravotních pojišťoven. Další tři miliardy korun mezi ně rozdělí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za to, že se k navýšení platů a mezd zavážou prostřednictvím takzvaného úhradového dodatku, tedy smlouvy mezi VZP a příslušnou nemocnicí.
Česká televize zároveň upozornila, zda všichni lékaři, po podpisu dokumentu, výpovědi z přesčasové práce stáhnou, ale zatím jasné není. Zástupci lékařských odborů ve čtvrtek ve svém usnesení uvedli, že je to na individuálním rozhodnutí každého. Zároveň Česká lékařská komora připomněla další požadavky, jako jsou například výsluhy pro lékaře.
Česká televize rovněž připomněla, že protest lékařů odstartovala změna zákoníku práce, která zdvojnásobila maximální počet jejich dobrovolných přesčasových hodin až na 832 za rok. Jedním z požadavků bylo jejich vrácení na původní úroveň a zároveň zachování možnosti pracovat 24 hodin. Změny schválila sněmovna, do konce roku by je měl projednat Senát a podepsat prezident.
Lékaři žádají ještě větší navýšení platů, měly by být 1,5 až trojnásobkem průměrné mzdy, podle délky jejich praxe. To by měl zajistit samostatný zákon o odměňování zdravotníků, který ministr Válek přislíbil připravit tak, aby platil od roku 2025. Nyní je průměrný plat lékaře s přesčasy a odměnami téměř 105 tisíc korun, mzda 80 tisíc korun. Lékaři ale argumentují tím, že jde o výdělek za vyšší počet hodin, než je běžná pracovní doba, zároveň tvoří přesčasy téměř polovinu příjmu.