Zhruba 4,9 tisíce lékařů, během nadcházejícího prosince, vypovědělo přesčasovou práci. Podle zpravodajství České televize o tom, na svém Facebooku, informovala Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2021 je asi 22,6 tisíce lékařských úvazků v akutní péči, jedná se zejména o práci v nemocnicích.
Lékaři protestují proti legalizaci možnosti sloužit ročně až 832 přesčasových hodin. Dosud totiž zákoník práce počítal s polovinou. Podle zástupců sekce ale lékaři už v současné době v některých nemocnicích slouží mnohem více.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v minulém týdnu přislíbil, že navrhne další změnu zákona, která vrátí přesčasy na původní počty hodin.
Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je nyní vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané. Již dříve avizovali, že mohou během stejného měsíce chybět lékaři až na 24 tisíc služeb. Prohlásili, že akutní péče o pacienty ohrožena nebude, mohou být, ale podle nich omezeny plánované výkony.
Již dříve mladí lékaři uvedli, že dobrovolná přesčasová práce je na některých pracovištích vynucována. Problémy jsou podle nich nyní i s podáváním výpovědí. „Z mnoha nemocnic máme informace o nečistých praktikách odmítání převzetí výpovědí nebo jejich požadování z celého pracovního poměru a dalších,“ uvedli, podle České televize, zástupci sekce.
Protestující zdravotníci požadují změnu zákoníku práce a finanční ohodnocení, které bude dostatečně vysoké už za základní pracovní dobu. Podle dřívějších informací tvoří přesčasy nebo služby zhruba polovinu měsíčního příjmu lékaře. Jeho průměrná hrubá mzda přitom v roce 2021 byla podle informací Českého statistického úřadu 83 808 korun.
„Reálný stav je nevyhovující. Nesmíme se uspokojit s kosmetickými úpravami beztak ignorované legislativy. Žádáme takový zákoník práce, který bude možné dodržovat či následně kontrolovat, a adekvátní ohodnocení již za práci v základní pracovní době. Chceme také změny v postgraduálním vzdělávání lékařů,“ dodali zástupci sekce.
K tomu musíme dodat, že na webových stránkách ASO jsme na tento problém během července, srpna a září, upozorňovali v našem zpravodajství ze společných tiskových konferencí OS zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) a rovněž v rozhovorech s předsedou LOK-SČL Martinem Engelem a předsedkyní OSZSP ČR Dagmar Žitníkovou. Obě odborové organizace vyzvaly ministra zdravotnictví Vlastimila Válka k řešení tohoto problému, což na nedávno uskutečněném setkání zdravotnických odborářů z nemocnic z různých koutů České republiky, ministr Válek přislíbil, že chce změnit příslušnou pasáž zákoníku práce, která tuto mnohem vyšší míru přesčasové práce nařizuje. O tom, jak probíhá příprava změny uvedené části zákoníku práce vás budeme, v našem zpravodajství a rozhovorech s představiteli zdravotnických odborů, průběžně informovat.