Na včerejší poradě předsedů místních organizací Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) v Praze zaujali předsedové MO LOK-SČL jednoznačně odmítavé stanovisko k vládou navrhovanému snížení objemu peněz ve zdravotnictví a poslaneckým návrhům na úpravy, to je značné zvýšení počtu hodin přesčasové práce lékařů a dalších zdravotníků.
V zápise z této porady se uvádí, že LOK-SČL zásadně odmítá vládou uvažované odložení zákonem stanovené valorizace platby za státní pojištěnce. Již předchozí snížení odvodu státu připravilo zdravotnictví o 14 miliard korun, odložení valorizace by pak znamenalo, že v roce 2024 přijde zdravotnictví o dalších cca 14 miliard KČ. Toto je neakceptovatelné a ze strany vlády zcela nezodpovědné jednání. Výsledkem bude další pokles kvality a dostupnosti zdravotní péče.
Ministrem financi navrhované snižování platových tarifů o 5 % považuje LOK SČL za plivnutí do tváře všem zdravotníkům. V kombinaci s plánovaným zavedením nemocenského pojištění jde ve veřejné sféře fakticky o návrat k principu superhrubé mzdy. Pokud by k tomu skutečně došlo, bude LOK-SČL aktivně iniciovat společné akce v rámci rozpočtové a příspěvkové sféry.
LOK-SČL apeluje na poslance PS PČR, aby odmítli pozměňovací návrh poslance Víta Kaňkovského k návrhu novelizace Zákoníku práce. Tento návrh znovu zavádí již před deseti lety zavržený koncept „další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví“. Pro představu LOK-SČL uvádí, že pokud by toto bylo uzákoněno, potom by to pro rok 2024 fakticky znamenalo práci ve výši 1.45 úvazku. Argumentace o dobrovolnosti tohoto ustanovení, podle LOK-SČL, neobstojí.
V případě, že PČR toto nehorázné opatření schválí, vyzve LOK-SČL k hromadnému odmítnutí veškeré přesčasové práce nad rámec stanovený zákonem (maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin ročně).
Návrh poslance Kaňkovského je, podle LOK-SČL, ve zjevném rozporu se závaznou direktivou EU o přesčasové práci.
V souvislosti s návrhem poslance Kaňkovského upozorňuje LOK-SČL na připravovanou změnu v pravidlech o dani z příjmu. Plánovaný posun hranice progresivního zdanění směrem dolů (ze Čtyřnásobku na trojnásobek průměrné mzdy, což činí cca 121 tisíc KČ/měsíčně) by došlo k tomu, Že peníze vydělané lékařem v rámci hrozivého počtu přesčasových hodin by si stát hned vzal zpět cestou daně.
LOK-SČL dále konstatuje, že o těchto skutečnostech je potřeba informovat všechny zaměstnance nemocnic, a to během letních měsíců. Z vystoupeni jednotlivých předsedů na včerejším jednání vyplývá, že nespokojenost v nemocnicích stoupá, a stoupá i ochota k protestním akcím. O informace z jednotlivých nemocnic vedení LOK-SČL prosí do poslední dekády srpna. Na základě těchto informaci bude pak na setkání počátkem září v Novém Městě na Moravě stanovena další strategie.