• Zveřejněno: 30.07.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Liberty Ostrava se překvapivě dohodla na financování části provozu s polskou firmou Donquixote. Tu řídí manažer z Kazachstánu. Zároveň Liberty přestala jednat se skupinou CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada.

Zkrachovalé hutě Liberty Ostrava ukončily po několika měsících jednání o financování provozu rourovny a válcovny se společností Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada. Místo něho se ocelárna překvapivě dohodla na financování s firmou Donquixote. Podle zpravodajství serveru Seznam Zprávy to vyplývá z aktuální zprávy insolvenčního správce Liberty.

Seznam Zprávy k tomu uvádějí, že firma Donquixote je registrovaná v Polsku. Firma stejného jména letos v dubnu vznikla i v Česku. Obě společnosti spojuje, podle informací v obchodních rejstřících, manažer Serik Akhmetov s bydlištěm v Kazachstánu. Podle polské databáze skutečných majitelů firem je koncovým majitelem společnosti Donquixote právě Akhmetov.

Firma Donquixote vznikla v Polsku v roce 2016.Serik Akhmetov však do společnosti vstoupil, podle informací v polském obchodním rejstříku, až letos v dubnu. Jaké jsou kapitálové zdroje společnosti Donquixote a odkud pocházejí, není zatím nic známo, konstatují Seznam Zprávy.

Insolvenční správce Liberty se, podle jeho vyjádření, pozastavil nad tím, jak firma v uplynulých měsících prezentovala jednání ohledně financování provozu. „Současný stav tomu neodpovídá a není ani jasné, proč společnost Liberty Ostrava po delším jednání nakonec nevyužila připravenou nabídku na tollingové financování od společnosti Vítkovice Machinery Trade,“ uvedl insolvenční správce Liberty Šimon Peták.

„Musím konstatovat, že dlužník dosud nebyl schopen předložit reálný cash-flow plán své další činnosti, přestože jsme o to opakovaně žádali. Způsob řízení cash-flow společnosti se jeví být založený na improvizaci bez jakékoli koncepce a byť jen krátkodobého racionálního plánu,“ dodal insolvenční správce.

Seznam Zprávy dále dodávají, že zájem o provozování některých částí Liberty má rovněž skupina Moravia Steel ovládající Třinecké železárny. Minulý týden kvůli tomu dokonce holding miliardáře Tomáše Chrenka jednal s představiteli vlády.

Podle redakce Seznam Zprávy, firma Liberty aktuální vývoj nekomentovala. Bez komentáře nechala dění také skupiny CE Industries.

  • Zdroj: Seznam Zprávy