Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji. Podle zpravodajství Televizních novin TV NOVA důchodovou reformu, která již prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně, by totiž vládní koalice mohla ještě upravit podle návrhu demografů. Ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím souhlasí. První čtení ve Sněmovně přitom provázel boj právě kvůli navyšování věku odchodu do penze.
Podle Televizních novin tři jednací dny a celkem 32 hodin. Tolik času strávili poslanci při schvalování důchodové reformy v prvním čtení. Parlamentní opozice tvrdě obstruovala, hlavně kvůli navyšování věku odchodu do důchodu. Ten by se nyní mohl změnit.
„Já jsem si podrobně vyposlechl návrh České demografické společnosti s tou úpravou, že by to posunování věku odchodu do důchodu nerostlo o dva měsíce, ale o jeden měsíc. Ten návrh je mi blízký,“ prohlásil ve Sněmovně ministr Jurečka.
Jak dále informovaly Televizní noviny demografové přitom návrh vypracovali již v únoru. „Pro ročníky narozené v letech 1966 až 1978 doporučujeme zvyšování důchodového věku o jeden měsíc pro každý ročník narození, který dle zprávy z roku 2023 předpokládá dobu pobírání důchodu uvedených generací necelých 25 % předpokládané celkové délky života, tedy 21 až 22 let,“ uvedla Česká demografická společnost.
V koalici se o něm ale jedná až nyní, v letních měsících. A nejspíše úspěšně. Podporu již vyjádřili Piráti, Starostové a opatrně i TOP 09. „My v TOP 09 se kloníme k tomu, abychom tady tento návrh demografů pečlivě zvážili, protože je určitě na místě, abychom ty parametry, které budou platit léta, dělali co nejtrvanlivější,“ řekla k tomu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„Já osobně jsem to říkala xkrát, že koalice nemá žádné analýzy, které by hovořily nejen pro prodlužování doby dožití, a najednou tady demografové přichází s analýzami a teď za pochodu se to bude upravovat,“ vadilo předsedkyni Klubu ANO a exministryni financí Aleně Schillerové.
Podle politologů nyní ministr Jurečka hraje o důležité body voličů, protože KDU-ČSL by se, podle průzkumů, v příštích volbách nemusela do Sněmovny, tj. sama bez účasti v koalici SPOLU dostat.
„Někdy se může stát i to, že skutečně něco navrhují, protože to považují za dobré a vhodné a někdy možná i uznají chybu a poznají, že něco navrhli a něco jim nedošlo,“ zhodnotil diskusi ve Sněmovně politolog Stanislav Balík.
Podle Televizních novin by koalice měla změny finálně projednat po vládních prázdninách. Ty by měly skončit v tomto týdnu. Pokud by se koaliční zástupci na změnách dohodli, mohly by být do návrhu zapracovány pomocí pozměňovacích návrhů ve druhém čtení.