Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), podle zpravodajství České televize, se v pátek sešli kvůli plánovaným změnám v důchodovém systému. Představitelé ČMKOS si stěžují na to, že s nimi ministr práce a sociálních věcí o důchodové reformě nejedna, a že je k přípravě této reformy ani nepřizval. Odbory chtějí mít svého zástupce v Jurečkově důchodové komisi, s čímž ministr nemá problém.
„Bavili jsme se o úpravě předčasných důchodů, valorizačního mechanismu. Opakovaně jsem jasně řekl, že nepočítám s tím, že bych prodlužoval důchodový věk, který je dnes jasně definován,“ řekl na brífinku po jednání ministr Jurečka. Přičemž dodal, že současnou hranici 65 let prolamovat nehodlá.
Zároveň ale zopakoval, že by se chtěl dohodnout na principu, aby lidé pobírali důchod v průměru 21 a půl roku, a to i v případě prodlužování doby dožití. Česká televize již o minulé neděli upozornila, že to by, podle analýz Ministerstva práce a sociálních věcí, znamenalo postupné zvyšování věku odchodu do důchodu i po roce 2030.
Vládní koalice, podle Mariana Jurečky, počítá s tím, že budou penze pravidelně valorizovány o inflaci a ne méně. Návrh podoby valorizací a pravidel pro předčasné důchody chce ministr Jurečka představit do 14 dnů. Nevidí také problém v tom, aby měli odboráři svého zástupce v pracovním týmu, podobně se nejspíš zachová i v případě zástupců zaměstnavatelů.
Místopředseda ČMKOS Vít Samek označil páteční jednání za otevřené, ocenil, že ministr Jurečka nechce zvyšovat věkovou hranici pro odchod do důchodu. Odbory možnosti mít v důchodové komisi svého zástupce určitě využijí. „Usilovali jsme o to už před rokem, v každém případě je pak takováto debata věcná a umožňuje tlumit nedorozumění,“ zdůraznil Vít Samek. Jak k tomu uvedla Česká televize, právě on by přitom měl ČMKOS v pracovní skupině zastupovat.
Odbory reformu důchodů kritizují. Vadí jim zvažované navyšování důchodového věku. Ve středu proti zvednutí věkové hranice na 68 let protestovali odboráři před sídlem vlády. Požadují dřívější penze pro náročné profese bez krácení pobírané částky.
Podle České televize ministr Jurečka již dříve několikráte zopakoval, že reformu ještě nepředložil a uzákonění věku 68 let pro odchod do penze navrhovat nechtěl a nebude. Novelu s úpravou dřívějších důchodů pro namáhavá a riziková povolání se pak chystá předložit letos ve druhém pololetí.
Ministr Jurečka již dříve Českomoravské konfederaci odborových svazů poslal dotazy, které se týkaly podoby důchodového systému. Ptal se například na to, jaký deficit považují představitelé ČMKOS za dlouhodobě udržitelný, jaká by měla být doba pojištění pro nárok na penzi, kolik let by měl člověk trávit v důchodu či jakým způsobem by se měly zvýšit příjmy a jaké výdaje státu by se měly omezit a přesměrovat do výplat penzí.
Bývalá předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová poté ve večerních hodinách, v pořadu 90' ČT24, sdělila, že je, podle ní, udržitelné, aby valorizační mechanismus plně odrážel inflaci. „Je ale potřeba, abychom se vrátili k valorizačnímu vzorci, který platil do roku 2017, tedy abychom valorizovali nikoliv o polovinu růstu reálných mezd, ale o třetinu růstu reálných mezd,“ prohlásila. Také uvedla, že nejsme připraveni na to, že nás důchody budou stát o pět procent HDP více. Do systému se bude muset daleko více „dosypávat“ z obecného daňového výběru.
Bývalý ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (mezi lety 1998 a 2002 – pozn. red.) s přednesenými názory Danuše Nerudové nesouhlasí. „Ten důvod, proč jsme to zvýšili z jedné třetiny na jednu polovinu byl, že jsme tehdy v Potůčkově komisi zjistili, že zhruba za deset, patnáct let bude velká část důchodců pod hranicí chudoby, a tomu jsme chtěli čelit,“ sdělil ve stejném pořadu České televize. Také prohlásil, že české důchody v principu spotřebovávají velmi málo hrubého domácího produktu, nejsme prý „zdaleka u zdi“.
Správné řešení je, podle něho, vyrovnat inflaci a snažit se, aby se neprodlužovala příliš dlouho. Důchodci na tom prý nejsou zdaleka dobře, jde podle něj o nejslabší skupinu. „Má se sáhnout tam, kde ty peníze jsou, a to především na korporátní dani,“ dodal Vladimír Špidla. Danuše Nerudová k tomu řekla, že inflace nedopadá na všechny důchodce rovnoměrně. Řekla, že někteří důchodci patří k nízkopříjmovým občanům, přitom jiní pobírají vysoké důchody. Podle ní je potřeba diferencovat.
Česká televize ve svém pořadu dále uvedla názory některých ekonomických expertů k tomuto problému. Podle informací, které z televizní obrazovky rovněž zazněly, důchodový systém je ve schodku. Podle schváleného rozpočtu mají být příjmy z odvodů o 62,5 miliardy korun nižší než výdaje. Suma je bez mimořádné červnové valorizace kvůli inflaci, na kterou by jen pro letošek mělo být potřeba dalších 15,4 miliardy korun.
Podle expertů je v nynější podobě systém neudržitelný. Vydaná suma výrazně poroste poté, co do penze odejdou silné ročníky 70. let, takzvané Husákovy děti. Naopak lidí v aktivním věku, kteří budou na důchody přispívat, ubyde.
Věk pro odchod do penze je odstupňovaný. Lidé narození po roce 1971 do něj mají jít v 65 letech. Na konci loňského roku penzisté v průměru pobírali zhruba 18 tisíc korun, po letošní valorizaci ještě o pár set víc. V důchodu pak průměrně čeští penzisté stráví necelých 24 let.