Rok 2025, jak nás upozornili příslušní odborníci, se ponese ve znamení závažných debat o změnách několika zdravotnických zákonů. Podle nich by se, v dohledné době, měly ve výborech Poslanecké sněmovny projednávat novely zákona o zdravotním pojištění, zákona o zdravotních službách, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o specifických zdravotních službách.
Mimochodem, počátkem letošního roku jsme na webech ASO vydali rozhovor s předsedkyní OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkovou, v němž uvedla, že jde především o novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění s tím, že zdravotnické přirozeně vyjádřili svůj jednoznačný nesouhlas s verzí, kterou vláda předložila do sněmovny. Načež, před několika dny, k nám k tomu sdělila, že ministerstvo zdravotnictví chce, oproti původnímu návrhu prosadit navíc i zavedení nadstandardů, což by se týkalo nejen lepšího ubytování, či stravování, ale přímo i lékařských výkonů. S tím logicky nesouhlasí nejen zdravotnické odbory, ale i parlamentní opozice.
Podle parlamentní opozice, jde o komercializaci zdravotnictví!
Jestliže uvedený návrh ministerstva zdravotnictví, má, jak se zdá, podporu vládní koalice, tak, parlamentní opozice, proti tomuto pojetí zdravotních nadstandardů důrazně vystupuje. Svědčí o tom, i polemika mezi ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a místopředsedkyní Výboru pro zdravotnictví PS Karlou Maříkovou (SPD), která se uskutečnila před několika dny v rámci zpravodajství TV Nova.
Ministr Válek nejprve uvedl, že pacienti dnes plně hradí ze svého cokoliv, co není hrazeno zdravotní pojišťovnou, což, podle něho, je nekontrolovatelné a bez systému. Proto chce, aby, aby v tom byl řád, a aby pacient platil jen za to, co nehradí pojišťovna. Podle něho tudíž jen rozdíl, nikoliv celou sumu za zdravotní výkon, jako se platí v současné době. Přičemž k tomu dodal, že to znamená, že by ceníky byly vyvěšené, to je veřejně přístupné, takže by zde byla možnost, za jakékoliv porušování, pokutovat, a to například za přednostní objednání u lékaře. Podle něho by takový systém přinesl do zdravotnictví transparentnost.
Varování, že dojde k rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými
S ministrovými slovy vyjádřila svůj nesouhlas poslankyně Karla Maříková. Podle ní jde o to, že ve chvíli, kdy si pacienti začnou připlácet, například za lepší materiál nebo za lepší kvalitní péči, vznikne u nich pocit, že je „standard“ horší.
Poté k tomu dodala, že zdravotnická zařízení, ale i jednotliví lékaři, by mohli být motivování, že, díky „nadstandardu“ mohou budou mít pro své ordinace více finančních prostředků. Podle ní by takový systém rozevíral „nůžky“ mezi chudými a bohatými.
Válek: Zavedení nadstandardů by zavedlo jasny systém a řád!
Na její slova reagoval ministr Válek s tím, že by ale pacienti neplatili za nic nového, jen by se snížila cena, kterou by platili. Načež uvedl příklad tzv. lehké sádry, kdy ruka se pacientovi s lehkou sádrou rychleji, a ani lépe, nevyléčí, ale pacientovi lehká sádra umožní, že se s ní může třeba koupat. Takže, jak k tomu dále dodal, že chce, že by se, cena bílé sádry, snížila o cenu sádry bílé. Podle něho by potom v tom byl jasný systém a řád.
V této souvislosti ministr Válek dále uvedl, že zdravotnické a odborné společnosti, i soukromé firmy, mají eminentní zájem na tom, aby, ze zdravotního pojištění, bylo takto hrazeno, co nejvíce. Jako argument, na podporu svého tvrzení, rovněž řekl, že právě, kvůli stávajícímu systému, jak je zaveden u nás, máme v Česku tak velký rozsah úhrad ze zdravotního pojištění, který je mnohem větší, než je běžné v řadě okolních zemí. Konstatoval, že u nás chybí jasný ceník služeb, za něž si pacient zaplatí, současná také chybí i možnost pokutovat vybírání nelegálních poplatků.
Obavy opozice z „amerikanizace“ českého zdravotnictví
Podle poslankyně Maříkové by taková změna „de facto legalizovala komercionalizaci zdravotnictví“. Podle ní se hranice začnou posouvat, protože pojišťovny budou pořád lkát nad tím, že nemají dostatek peněz. Načež uvedla, že podle ní, se výčet zdravotních výkonů ve formě „standardu“ bude snižovat, a lidé si budou připlácet stále více a více. Podle ní je to dnes již vidět ve stomatologické péči. Přičemž dodala, že se tak české zdravotnictví dostává „na tenkou hranu, kdy mít hodně peněz, bude znamenat, že budu mít lepší péči“. Zároveň upozornila, že má obavy z „amerikanizace“ českého zdravotnictví.
Podle ministra Válka americký model zdravotnictví nehrozí!
Podle ministra Válka ale americký model zdravotnictví v Česku absolutně nehrozí. Konstatoval, že v USA je jiný systém pojištění. Uvedl, že v Česku je zaveden tzv. Bismarkův systém pojištění, který definuje, jakým způsobem se stanovují úhrady. Podle něho si lidé, v navrhovaném systému, budou platit stále méně, a budou se, na to, schopni pojistit. Zlegalizování a větší transparentnost procesů by, podle ministra Válka, přineslo více peněz do systému. To však, podle poslankyně Maříkové, není vůbec jisté.
Přirozeně, že kromě parlamentní opozice, jak jsme již v úvodu této zprávy upozornili, s takto, podle ministerstva zdravotnictví pojatým systémem „nadstandardů“, nesouhlasí rovněž i zdravotnické odbory, protože určité obavy z „komercializace“ českého zdravotnictví, a možného zhoršení dostupnosti zdravotní péče u většiny našich občanů, jsou i u odborů namístě. Proto, za Asociaci samostatných odborů, můžeme jenom dodat, že uvedený proces projednávání a schvalování novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, ale i ostatních novel zdravotních zákonů, budeme pečlivě sledovat, a o dalším vývoji tohoto procesu velmi důležitých změn v českém zdravotnictví, vás budeme průběžně informovat.