• Zveřejněno: 10.09.2024

Lékařské odbory a Česká lékařská komora vyzvaly lékaře, aby k 30. říjnu podali výpověď z přesčasových hodin. Chtějí tím dosáhnout změny v odměňování, kterou podle nich ministerstvo zdravotnictví slíbilo a nesplnilo.

Zákon, který by odměny zdravotníků navázal na průměrnou mzdu, se podle odborářů s platností od příštího roku schválit nestihne. „Náš plán je, že dáme vládě ještě šanci a k 31. říjnu, pokud se nic nestane, tak znovu zopakujeme výpovědi z přesčasové práce," řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel, který byl vůdčí osobností lékařských protestů Děkujeme, odcházíme na přelomu let 2010 až 2011.

Ministerstvo zdravotnictví v návrhu podle nich neplní všechny sliby, které lékaři dostali loni v prosinci při uzavření dohody s premiérem Petrem Fialou (ODS), která měla odvrátit protesty. Vadí jim započítání osmi hodin přesčasů týdně a nesjednocení platů ve státních a mezd v soukromých nemocnicích.

V současné době tvoří podle lékařů čtyřicet procent platu či mzdy lékaře v nemocnici přesčasy. Kvůli nim začali lékaři protestovat už loni na podzim, odmítali navýšení až na 832 hodin. „Přesčasy se v některých nemocnicích po protestu lékařů zmírnily, ale dodržovat zákonný limit se daří pouze ve čtvrtině nemocnic,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Sekce mladých lékařů ČLK Dalibor Veselý.

„Kromě nesplněného slibu o zvýšení platů lékařů na důstojnou úroveň, tak je problém nepoměru mezi tím, co si stát za zdravotní péči objednává, a tím, co jsou zdravotní pojišťovny ochotné platit,“ doplnil prezident ČLK Milan Kubek. Na rok 2025 podle něj nejsou v úhradové vyhlášce navržené úhrady na úrovni reálných cen.

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové je rozdíl mezi platem a mzdou lékařů na stejných pozicích v nemocnicích různých zřizovatelů průměrně čtyři tisíce korun, u zdravotních sester deset tisíc korun.

  • Zdroj: Česká televize