• Zveřejněno: 16.04.2025
  • Autor: Bc. Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně OS

Vážení čtenáři, z Bulletinu č. 4, který vydává OS zdravotnictví a sociální péče (OSZSP ČR), přetiskujeme článek předsedkyně OSZSOP ČR Dagmar Žitníkové, která v něm podrobně sděluje členům odborového svazu, jak vlastně probíhalo jednání vedení svazu s vedením ministerstva zdravotnictví o přípravě zákona o jednotném odměňování a se zvýšením platů a mezd ve zdravotnictví pro rok 2025.

Při různých setkáních se mě opakovaně ptáte, jak to bylo se zákonem o jednotném odměňování a se zvýšením platů a mezd na rok 2025. Vašim dotazům se vůbec nedivím, průběh jednání byl totiž hodně zvláštní. Při jeho rekapitulaci mě napadl titulek, který by zřejmě lákal: Je ministr zdravotnictví diletant, nebo skvělý stratég? Předem upozorňuji příznivce nadpisů a článků o čtyřech větách, že přiblížení průběhu loňských jednání není ani krátké, ani jednoduché. Úsudek si na konci udělejte sami.

Všichni víte, že na konci roku 2023 byla slavnostně, za účasti premiéra, podepsána dohoda mezi Ministerstvem zdravotnictví, VZP, odbory a Českou lékařskou komorou. Jejím obsahem bylo zvýšení platů a mezd v roce 2024, ale co bylo ještě důležitější: dohoda obsahovala také závazek, že Ministerstvo zdravotnictví připraví zákon o jednotném odměňování a návrhy na benefity pro zdravotníky, a to včetně možnosti dřívějšího odchodu do důchodu.

Na začátku nového roku se dlouho nedělo nic. V úterý 8. dubna 2024 se ministr Válek zúčastnil jednání výkonné rady odborového svazu. Zde mu bylo připomenuto, že má připravit zákon o sjednocení odměňování a návrhy na benefity pro zdravotníky. První jeho reakce byly, že on nic, že to vše slíbil premiér. Po připomenutí, že dohodu podepsal on a bylo by dobré, aby si ji tedy přečetl, sdělil, že se bude obsahem dohody zabývat.

Informaci z jednání výkonné rady s ministrem Válkem najdete na svazovém webu: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/ministr-valek-se-zucastnil-spolecneho-jednani-vykonne-a-dozorci-rady-os/

Dne 24. dubna 2024 přijala vláda vládní usnesení č. 267/24: https://odok.cz/portal/zvlady/jednani-detail/2024-04-24/

V něm se ukládá: „místopředsedovi vlády a ministru zdravotnictví vydat do 31. října 2024 vyhlášku o stanovení hodnot bodu, výše úhrad za hrazené služby a regulačních omezení pro rok 2025 v takovém znění, které umožní vyrovnané hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2025“.

Přeloženo do normálního jazyka: už v dubnu vláda sdělila, že na další zvýšení platů zdravotníků a dalších zaměstnanců a na sjednocení odměňování nebude nic. A pak už to byla hra.

 Opakovaně jsme chodili na jednání k něčemu, co ministr a potažmo vláda nikdy nechtěli naplnit.

 Návrhy, které jsme dostávali, byly koncipované tak, že je nešlo přijmout.

 V posledních návrzích, které nám byly předložené, by dokonce část zdravotníků (ti nejzkušenější) měli nižší tarify, než jsme dohodli na rok 2024.

 Ovšem mediální závěr ministra byl, že všechno vlastně odmítly odbory a on naplnil vše, co měl.

 Na žádost, aby písemně doložil, kdy s námi například jednal o důchodech nebo o benefitech, nemáme dodnes odpověď.

A platy a mzdy na rok 2025?

Náš svaz požadoval zvýšení platů o 15 % a proporcionálně tomuto zvýšení jsme chtěli finance na zvýšení mezd. Návrh vycházel z inflace v minulých letech a nedostatku zaměstnanců, a to jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách. Jednání bylo mnoho a opakovala se obdobná situace jako s ministrem zdravotnictví.

 Něco bylo sděleno na jednání, něco jiného vládní zástupci následně prezentovali navenek.

 Situace se vyhrotila natolik, že odbory požádaly, aby z jednání, která se vedla na politické úrovni, byly pořízeny zápisy a poslední jednání pokračovalo až poté, co se sehnal zapisovatel.

 Na posledním jednání nám zástupci vlády dokonce sdělili, že pokud nebudeme jako odbory souhlasit s navýšením platů o 1400 Kč, tak žádné navýšení nebude!

Opakovala se tak taktika ze srpna 2024: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/bylo-to-drsne-nejhorsi-jednani-s-vladou-co-jsem-zazila/

Za náš svaz jsem návrh vlády na zvýšení tarifů o 1400 Kč odmítla s tím, že to není odpovědnost odborů, když se platy nezvýší, ale odpovědnost vlády.

ČMKOS na návrh přistoupila. 

Poté, když bylo zřejmé, že se tarify zvýší o 1400 Kč, jsme opět jednali s ministrem Válkem. Žádali jsme, aby navýšení platů a mezd o 1400 Kč promítl do úhradové vyhlášky na rok 2025.

 Bylo nám sděleno, že to neudělá, a to s odkazem na dubnové vládní usnesení.

 Dle jeho názoru mají nemocnice dost financí z minulých let a není pro ně problém, aby navýšení platů a mezd o 1400 Kč realizovaly z finančních rezerv.

 Naše argumenty, že nárůst za úhrady péče nepokrývá ani inflaci a pro mnoho nemocnic je toto zcela mimo, ponechal bez komentáře.

 Na cílený dotaz, zda je mu jasné, že žene do ekonomických ztrát i přímo řízené nemocnice, také neodpověděl.

 Paradoxem bylo, že vrchní ředitelka pro ekonomiku a zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová, která souběžně řídí IKEM, na jednání s ministrem naše závěry, že nemocnice půjdou do červených čísel, potvrdila.

 Ani to nepřivedlo ministra Válka ke změně názoru a úpravám úhradové vyhlášky. IKEM se zřejmě řešil individuálně. Podle vyhlášky se zdravotnické zařízení může se zdravotní pojišťovnou dohodnout.

Na pozadí těchto událostí běží další obrovské změny:

 Ministerstvo zdravotnictví v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění posiluje role zdravotních pojišťoven. Tvrdí, že zvyšuje fondy prevence a pomáhá občanům zlepšit dostupnost péče.

 Po novele zákona vám bude moci vaše zdravotní pojišťovna nasmlouvat péči v zahraničí, v úvahu zřejmě nejvíce připadá Polsko nebo Slovensko (péče je zde levnější).

 Na dotazy, jak to bude s ostatními parametry (v ČR je garance kvality péče přes prováděcí předpisy – technické a personální vybavení, hygienicko-epidemiologické předpisy a mnohé další), opět žádná odpověď.

Ministrovy oblíbené fondy prevence

 Ze základního fondu bude možné převést do fondu prevence 3 %, což je 15 mld. Kč! Jak bude s financemi nakládáno, bude řešit každá pojišťovna sama.

Nadstandardy a připojištění

 Další novinkou je poslanecký návrh ministra zdravotnictví a dalších poslanců, kterým se zakládá do budoucna možnost rozdělení péče na standardy a nadstandardy. Poslední poslanecký návrh umožní vznik připojištění a posiluje již vytvořené dceřiné společnosti zdravotních pojišťoven.

 Návrh umožní, aby zdravotní pojišťovny ze svých provozních fondů posílily základní jmění svých akciovek.

Restrukturalizace sítě

Ta již běží.

 Mnoho nemocnic se raději se zdravotními pojišťovnami „dohodne“.

 Černého Petra dnes tedy drží hlavně pacient a také zaměstnanec.

Změny v nákupech léků

Pro pacienta je nebezpečný také poslední návrh, a to z dílny ODS, potažmo ministra financí Zbyňka Stanjury.

 Návrh na změnu nákupu léků prostřednictvím zdravotních pojišťoven nás přibližuje americkému systému zdravotnictví.

 A kdo v tom jede? Zřejmě všichni.

 Na Ministerstvu zdravotnictví sedí dva náměstci, kteří většinu své pracovní kariéry strávili ve farmaceutických firmách a měli by systému rozumět.

 Proč tedy nejsou léky? 

Ve všech výše uvedených souvislostech a v návaznosti na to, že v roce 2023 vláda sebrala zdravotnímu pojištění 14 miliard korun, nechť si závěrečný úsudek udělá každý sám.

Ještě je třeba připomenout, že všechny změny spadnou až do časového období nové vlády a ta současná si nad změnami umyje ruce.

Rekapitulace letošního zvyšování platů

  • Fakultní nemocnice a část krajských nemocnic jsou příspěvkové organizace. Zde se zaměstnanci dočkali zvýšení platů od 1. 1. 2025 o 1400 Kč automaticky, a to bez ohledu na finanční dopady na jednotlivá zařízení.
  • Problém nastal v krajích. Protože po volbách v krajích většinou zvítězilo hnutí ANO, vedení odborového svazu se spolu s předsedou LOK-SČL Martinem Engelem obrátilo na předsedu ANO Andreje Babiše. Seznámili jsme ho se situací a s informací, že odměňování zaměstnanců chceme projednat se zakladateli krajských nemocnic – s hejtmany. Andrej Babiš přislíbil, že i on situaci s úhradami s hejtmany projedná.

Informaci o tomto jednání najdete na svazovém webu: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/vedeni-odboroveho-svazu-a-predseda-engel-jednali-s-andrejem-babisem/

  • Vedení odborového svazu objelo téměř všechny kraje a ve většině z nich jsme se dohodli.
  • Kraje většinově, ač je to nesystémové, posílily finance do svých nemocnic a většina zaměstnanců krajských nemocnic obdrží navýšení mezd o 1400 Kč. Informace ze všech jednání s hejtmany jsou na svazovém webu. Možná se budete divit, že kromě Prahy, jejíž postavení je zvláštní, chybí i další dva kraje. V Liberci se odbory dohodly bez účasti vedení OS a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) nemá o vedení sociálního dialogu a jakékoliv jednání s odboráři zájem.
  • Úspěšní byli vesměs také odboráři v soukromých nemocnicích. Dohodli se jak v AGELu, tak v Pentě. Další podnikatelé ve zdravotnictví většinou před lidmi upřednostnili beton.
  • Letošní rok je ale zřejmě výjimka a nebude se opakovat.
  • Jak budou pro zaměstnance zdravotnictví vypadat další roky, bude záležet na tom, jak se rozdají karty v podzimních volbách.

Za odbory chceme vědět, jak budou politici v příštích letech přistupovat ke zdravotnictví, pacientům a zaměstnancům, a proto plánujeme diskuzní fórum, na které pozveme předsedy politických stran, aby nám představili své záměry.

  • Zdroj: OS zdravotnictví a sociální péče ČR