Poslanecká sněmovna dnes schvaluje návrh letošního státního rozpočtu. Podle zpravodajství České televize koaliční vláda Petra Fialy (ODS) jej předložila se schodkem 280 miliard korun. Je to o 97 miliard méně, než navrhovala bývalá vláda expremiéra Andreje Babiše (ANO). Loňské hospodaření skončilo deficitem 420 miliard korun. Poslance čekají desítky hlasování o přesunech peněz uvnitř rozpočtu. Šanci mají koaliční návrhy, opoziční snahy zřejmě neuspějí.
Hned v úvodu schůze se ujal slova předseda SPD Tomio Okamura, který zdůraznil, že jeho hnutí rozpočet nepodpoří. „Vláda Petra Fialy neřeší zdražování a místo toho, aby škrtala peníze nepřizpůsobivým, tak škrtá peníze slušným a pracujícím občanům. Vy nejste vláda pro běžné lidi,“ řekl Okamura během svého vystoupení.
Předseda opozičního hnutí SPD také dodal, že Fialova vláda snižuje podporu zdravotně postiženým, rodičům samoživitelům, ale také důchodcům a studentům. Podle něho je tento rozpočet proinflační a protirůstový, protože omezuje investice.
Také zmínil současnou uprchlickou krizi. „Hnutí SPD podporuje pomoc uprchlíkům na nezbytnou dobu, zároveň nemůžeme zavírat oči nad tím, že máme zprávy o tom, že lidé mají obavy o udržitelnost zdravotního systému, bezpečnost, situaci na zdravotním trhu a trápí je zdražování energií, pohonných hmot a potravin,“ sdělil s tím, že vláda nepřichází s žádnými opatřeními, jak zdražování zabránit. „Žádný návrh na zlepšení životní úrovně jste nepředložili,“ kritizoval Okamura Fialův kabinet.
Už nynější rozpočet ovlivní ruská invaze na Ukrajinu. Koalice chce přesunout z rezervy peníze na pomoc Ukrajině a uprchlíkům z této země a na posílení obranné kapitoly. Vládní činitelé připouštějí, že se rozpočet bude muset v souvislosti s dopady situace na Ukrajině v budoucnu dál měnit.
Premiér Fiala označil návrh rozpočtu v úvodním kole sněmovní debaty za protiinflační a úsporný. Opozice, to je hnutí ANO a hnutí SPD, předložený státní rozpočet naopak kritizují, vytýkají mu špatně nastavené škrty, například v investicích. Bývalý premiér Babiš volá po tom, aby se peníze vybrané navíc vrátily lidem, když čelí rostoucím cenám zejména energií. Nyní, kvůli konfliktu na Ukrajině, prudce zdražily rovněž pohonné hmoty.
V předchozích letech schvalovala sněmovna státní rozpočty vždy na konci roku. Protože se Fialova vláda rozhodla předložit vlastní rozpočet, přesunulo se jeho schvalování až do března. Česká republika od ledna letošního roku hospodaří v rozpočtovém provizoriu.
Po schválení dolní komorou zamíří návrh rozpočtu k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi, Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá. Provizorium skončí den poté, co zákon o státním rozpočtu vyjde ve Sbírce zákonů.