Předsedové představenstev společností Siemens, Deutsche Bank a Mercedes-Benz, jak o tom v pátek informoval zpravodajský server Echo24.cz, vyzvali, ve svém společném prohlášení, aby se Německo neuzavíralo migraci. Potřebná je, podle nich, také nová hospodářská politika, která by největší evropskou ekonomiku opět přivedla k růstu. Echo24.cz k tomu současně dodává, že toto prohlášení představitelů německých hospodářských kruhů vzniklo především kvůli tomu, že v Německu se, 23. února, konají předčasné parlamentní volby. Přičemž, migrace a vývoj německého hospodářství v poslední době, jsou přitom hlavními tématy této předvolební kampaně.
„Spolkové volby se nesmí stát protestními volbami,“ vyzval prezident a generální ředitel Siemensu Roland Busch. Varoval před „masivním nárůstem xenofobních názorů“. Bez stabilní demokracie, podle něho, nelze dosáhnout blahobytu a hospodářského růstu. Roland Busch také podpořil otevřenou společnost a vyzval ke spolupráci „strany politického středu“ v otázkách migrace, neboť Německo, podle něho, potřebuje kvalifikované pracovní síly ze zahraničí.
Také předseda představenstva automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius varoval před rostoucím nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Německá debata o migraci podle něj ale málo rozlišuje. „Nelegální imigrace není totéž, jako získávat pro naši zemi kvalifikovanou pracovní sílu,“ prohlásil. V hospodářské oblasti, podle něho, Německo potřebuje snížit byrokratickou zátěž a ceny energií, které nyní snižují konkurenceschopnost Německa.
Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing vyzval s ohledem na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu k silnější integraci Evropy. Nutný je, podle něho, především harmonizovaný evropský vnitřní trh kapitálu a výrobků. Také on volá po snížení byrokracie.
Echo24.cz dále uvádí, že společná výzva předsedů představenstev těchto tří představitelů, hospodářsky velmi silných a vlivných společností a institucí, vznikla v rámci iniciativy, která sdružuje zhruba čtyři desítky německých podniků a organizací. Založena byla před loňskými volbami do Evropského parlamentu. Ve stanovách se hlásí k „rozmanitosti, otevřenosti a toleranci“. Členy iniciativy jsou také například i koncerny Volkswagen, BMW, BASF či Allianz.
K tomu musíme dodat, že filosofie a názory, které nyní, před volbami do německého parlamentu, takto veřejně prezentovali představitelé německého průmyslu a kapitálu, vychází z názoru, že německé hospodářství a kapitál potřebuje novou pracovní sílu ze zahraniční, když se jim nedostává dostatek domácí pracovní síly. To byla i nakonec hybná myšlenka, které v roce 2015 prezentovala tehdejší kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila: „My to zvládneme!“ (Wir schaffen das). V naší zprávě není prostor rozebírat, což vše v Německu, ale i v řadě jiných států Evropy, nastalo, v souvislosti s nelegální migrací, která se v posledních letech v Evropě tak rozmohla. Ale musíme konstatovat, že uvedený výrok, těchto představitelů německého průmyslu a kapitálu, naznačuje, že v sousedním Německu rostou tak silné nálady proti nelegální migraci, že němečtí průmyslníci a bankéři mají obavu, aby se tyto nálady německých občanů nepřelily i proti lidem, kteří jsou sice zahraničního původu, ale jejich přínos pro německou ekonomiku je přitom pozitivní.