• Zveřejněno: 22.01.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Maximální investiční dotace na jeden projekt v zemědělství se definitivně sníží ze 150 na 30 milionů korun. Oproti původnímu návrhu ale ministerstvo zemědělství zvýší prostředky na první hektary z deseti na 23 procent. Po jednání pracovní skupiny k pravidlům čerpání dotací to, podle zpravodajství České televize, řekl to dnes, v pátek, ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ke snížení maximální dotace mají vážné výhrady velké zemědělské podniky sdružené v Agrární komoře ČR a Zemědělském svazu ČR. Nekula uvedl, že je připraven po roce 2023 pravidla upravit.

Nekula zdůraznil, že na další diskuse o dotačních pravidlech není již čas. Návrh, podle něho, již měl být dávno v Bruselu. „Strategický plán jsme měli poslat nejpozději k 1. lednu 2022. Současnou verzi pošleme v náhradním termínu nejpozději do konce ledna. Budeme čekat na připomínky, ty přijdou asi tři měsíce poté, poté poběží šestiměsíční lhůta schvalování,“ řekl.

Poté, co původní návrh zavádějící strop na výši dotace pro velké zemědělské podniky čelilo ostré kritice Agrární komory a Zemědělského svazu, připravilo ministerstvo zemědělství upravený návrh pravidel rozdělování zemědělských dotací, který stropy ruší, ale zvyšuje podíl peněz určených pro menší zemědělce a omezuje maximální investiční dotaci na jeden projekt ze 150 na 30 milionů korun.

Ani taková varianta se ale sdružením nelíbí, naopak ji nerozporuje Asociace soukromého zemědělství, jejímiž členy jsou zejména soukromí zemědělci, kteří hospodaří na malých pozemcích. Ekologickým organizacím, které jsou v pracovní skupině také zastoupeny, vychází, podle oficiálního sdělení ministra Zdeňka Nekuly, v novém návrhu vstříc podpora ekologického zemědělství až 20 tisíc korun na jeden hektar.

Jak Česká televize ve svém zpravodajství dále upozorňuje, ministr Zdeněk Nekula ale na pracovní skupině oznámil jinou změnu. Redistributivní platba se navýší z původních deseti na 23 procent z celkové částky na přímé platby. Podpora bude poskytována na prvních 150 hektarů všem zemědělcům – bez ohledu na velikost.

Podle zpravodajství České televize ministr Zdeněk Nekula připustil po jednání pracovní skupiny, že jednotlivé skupiny zemědělců své postoje nezměnily. Je však přesvědčen, že stížnosti jsou špatně zamířené. „Se všemi diskutujeme, diskutovat budeme. Bohužel došlo k určitému upnutí se na část toho velkého dotačního koláče. Na každý rok se počítá s částkou 40 miliard korun a diskuse se vede jenom o částce 2,6 miliardy korun,“ poznamenal ministr zemědělství.

Verze, kterou chce odeslat Evropské komisi, považuje Zdeněk Nekula za kompromis, který podle něj „respektuje reálnou situaci v našem zemědělství a změní jej správným směrem“.

Ministerstvo nejpozději příští středu zprovozní kalkulačku, která by měla zemědělcům ukázat, na jaké dotace budou mít nárok. Úřad si od ní slibuje i to, že by z ní mohly jasněji vyplynout výhody, které stát spojuje s ekologickým zemědělstvím.

Na dotace zemědělcům v Česku půjde v letech 2023 až 2027, podle Zdeňka Nekuly, zhruba 140 miliard korun z EU, český stát přidá dalších 60 miliard. Ročně má směřovat na přímé platby zemědělcům asi 21 miliard korun a 19 miliard na Program rozvoje venkova. Nová pravidla budou platit od 1. ledna příštího roku.

  • Zdroj: Česká televize