Předseda vlády ČR Andrej Babiš dnes, během své tiskové konference na Úřadu vlády, kterou přenášela Ceská tlevize v přímém přenosu, se vyjádřil k rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který zrušil část volebního zákona. Premiér A. Babiš prohlásil, že předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský není nestranný, a že slouží politickým zájmům.
Zrušením části volebního zákona se, podle Andreje Babiše, konstituční tribunál snaží aktivně ovlivňovat politickou situaci v zemi, nahlodává důvěru občanů důvěru v politiku, a navíc útočí na hnutí ANO. Podle nových pravidel, které má na základě soudního nálezu vypracovat parlament, by měly proběhnout už podzimní sněmovní volby.
Podle České televize Ústavní soud ČR zrušil čtyři paragrafy v současném volebním systému. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Poslanecké sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne tedy už na letošní podzimní sněmovní volby. Takže, Poslanecká sněmovna a Senát PČR musí do říjnových voleb schválit úpravu volebního zákona, která bude platit pro příští období.
Podle premiéra Andreje Babiše „Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany a aktivně se snaží ovlivnit politickou situaci v naší zemi.“ Aktuální nález, podle něho, otřásá důvěrou občanů v politiku jako takovou, mění pravidla stranické soutěže, „zbortí ústavní systém naší země“ a ukazuje, že „tuto republiku velmi často neřídí volení zástupci lidu, ale ústavní soudci.“
Premiér A. Babiš konstatoval, že rozhodnutí soudu jde jedině respektovat, a že hnutí ANO bude mít zájem na hledání politické shody, přijetí příslušné novely volebního zákon ale nepovažuje za reálné. „V situaci, kdy tu máme největší zdravotní a ekonomickou krizi za desítky let, to vypadá skoro nemožně,“ řekl. Načež dodal, že je to o to spíše, když do voleb zbývá jen pár měsíců.
„Načasování je jasný důkaz, že jde o účelové politické rozhodnutí,“ prohlásil A. Babiš a Pavla Rychetského obvinil z podjatosti. „Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce, opakovaně mluví o tom, že některé strany by ve sněmovně neměly být. Útočí na mě v médiích a ze své pozice neadekvátně vstupuje do veřejného prostoru.“
Podle České televize vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček kvůli verdiktu Ústavního soudu ČR svolává na příští úterý jednání všech politických stran. Ministerstvo vnitra v České republice volební proces garantuje a podle ministra vnitra by proto mělo také iniciovat jednání a předložit možnosti, které uspokojí konstituční poptávku.
Strany by si, podle něho, měly nejprve vyjasnit, jaký počet volebních krajů by preferovaly; v současnosti jich je čtrnáct (stejně jako krajů správních), a i když do nich Ústavní soud nezasáhl, i v krajích je zakotvená jistá nerovnost. Volí se podle nich a stojí na počátku rozdělování hlasů. Čím menší region je, tím méně se z něj generuje poslanců a současně tím více musí strana získat hlasů, aby podle současného vzorce na sněmovní křeslo dosáhla.
Podle Jana Hamáčka jsou zde čtyři možnosti řešení situace. První z nich hovoří o tom, že Česká republika by nově tvořila jeden obvod a byla by jediná kandidátka za každou stranu v celé zemi. Pro ministerstvo vnitra by to bylo logisticky nejkomplikovanější.
Za druhé zůstane zachovaný systém 14 volebních krajů, ale změní se způsob přidělování mandátů. „Počty by se počítaly za celou republiku, tím se stanovil počet mandátů, a až pak by (zpětně) se distribuovaly podle krajů,“ řekl Jan Hamáček.
T5etí možností řešení situace by mohlo být také použít místo zrušené d'Hondtovy metody jiný vzorec, například Hareovu kvótu, podle níž by se přepočítal počet hlasů, které potřebujee strana získat, aby měla poslance.
Čtvrtým řešením je možnost, by se pro účely voleb některé kraje sloučily. Ty by se zvětšily a snížila by se tak diskriminační hranice.
Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová na Twitteru uvedla, že se zrušením části volebního zákona bude zabývat ve čtvrtek stálá komise pro ústavu. Kvůli přípravě novely, která by byla přijatelná pro obě parlamentní komory, se sejde taky senátní ústavní komise. Oznámil to její předseda Zdeněk Hraba (za STAN).
„Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě respektuji a je akutní výzvou pro obě komory našeho parlamentu,“ sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Chce iniciovat schůzku předsedů poslaneckých a senátorských klubů, která by měla jednat dohodě na úpravě volebního zákona tak, aby stihla včas projít Poslaneckou sněmovnou i Senátem.
„Je to velice závažné rozhodnutí, a jestli mělo přijít, tak rozhodně dříve,“ komentoval nález Ústavního soudu ČR předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Načasování považuji za extrémně špatné. Považuji to za liknavost, která ohrožuje stabilitu České republiky, právní stát a vládu práva,“ dodal.
Prezident ČR Miloš Zeman potom odkázal na dopis, který už během rozhodování zaslal Ústavnímu soudu ČR. V něm varoval, že zrušení části volebního zákona může znamenat destabilizaci ústavního systému. Pokud by se například poslanci a senátoři neshodli na uspořádání volebních krajů, nemohly by se včas konat volby do sněmovny. Noví poslanci by tak nemohli nahradit ty dosavadní. Senát by v takové situaci bez sněmovny novelu volebního zákona přijmout nemohl.
Zeman v dopise také poznamenal, že má-li nastat spravedlnost, musí přicházet co nejrychleji. V té souvislosti poukázal