Dále uvedl, že když premiér mluvil o energetice, některé údaje byly uvedeny nepřesně. „Když mluvil o Ukrajině, tak nám neřekl úplně všechno, a co se týká náhledů na řešení současné situace, tak dokonce uvedl informace, které se nezakládají na pravdě.
A pokud jde o českou politickou scénu, jde o smutný příběh české politiky, a dnešní situace v lobbistické straně STAN je taková, že by měla odejít z vlády, protože jde o silně nedůvěryhodnou stranu. Vzpomínám na ‚maličkost‘, ještě loni v Praze primátor Zdeněk Hřib (Piráti) omlouval ceny jízdného, že nemá Dopravní podnik na investice a jak je tvrdě postihl covid. Tak myslím, že je tvrdě postihl STAN. Bodejť by na investice měl, když ho vysávaly hydry takovým způsobem, že to nemůže vydržet žádný podnik,“ zmínil.
Dufek: Premiér má máslo na hlavě
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek je přesvědčen, že ke kauze kolem Starostů a nezávislých se nemusel premiér vyjadřovat, ale pokud by opět nenapadl minulou vládu, kdy se i ODS podílela na určitých programech, které nalévaly do ekonomiky zbytečné peníze, a kdyby snižovali daně. Jestliže kritizoval minulou vládu, měl se vyjádřit i o té své, protože má máslo na hlavě jako všichni tito politici,“ podotkl.
Za nepřesná nebo nepravdivá tvrzení vnímal například výroky předsedy vlády o tom, jak hodlají nakupovat elektrárny. „Jsem zvědavý, jak to chtějí udělat, když říkali, že 30% podíl mají minoritní akcionáři s vazbou na zisk, a podobné nesmysly. Existuje spousta státních firem po celé Evropě, kde je i soukromý sektor, a přesto rozhoduje, kdo má v představenstvu nebo na valné hromadě většinu. Ještě se nestalo, aby se minoritní akcionáři soudili s většinovými majiteli firmy, když ji ovládají s 51 procenty. A tady je nepřesná informace: Jestliže mohl ČEZ rozhodnout bez minoritních akcionářů, že vstoupí na pofidérní německou burzu v Lipsku, což zvedá cenu prodané elektřiny, ale při nákupu z jedné kapsy do druhé platíme vysokou cenu, může rozhodnout z ní odejít. A jsou státy, které na této burze nejsou, takže v tomto případě uváděl premiér nepřesné údaje,“ vysvětlil Dufek.
Mezi dalším nepřesnostmi zmínil tvrzení, že vláda nakupuje plyn – nenakupuje, a ani nevlastní. „To byla Zemanova vláda, která prodala Transgas, prodali rafinérie polské firmě Orlen, která má nyní největší marži na distribuci a prodej. Další je MOL, která působí na českém trhu. Připomenu, že všechny pumpy a MOL byl společný podnik s ČEZ, a také se neptali minoritních akcionářů, zda se mohou zbavit 51 procent v těchto firmách,“ řekl. Dufek upozornil, že když se dával dohromady ČEZ, byl to antimonopolní úřad, který nakázal ČEZu zbavit se části elektráren, což ČEZ také udělal. „De facto hovořili neustále o českém trhu a najednou se za několik let dozvíme, že ten trh není český, že je v Lipsku. A když chce premiér nakupovat elektrárny, měl by říci, za kolik nám budou ten elektrický proud prodávat,“ varuje Dufek.
Petr Fiala zmínil také podporu instalací fotovoltaických panelů na střechách. „Připomněl bych, že mluvíme o New Green Dealu a o zelené energii, ale tato energie je dotována v České republice 40 miliardami korun. 20 miliard platí stát, a jsem rád, že se vláda zbaví tohoto úvazku pro občany, takže stát bude platit celých 40 miliard. Ale jak jsme slyšeli, chytrá ekonomická rada vlády říká, že se musí zvýšit daně. Takže sice nám sníží cenu za elektrickou energií – nebudeme platit solární parky a elektrárny, které by také měly podléhat trhu a nebýt dotovány – ale zároveň nám zvednou daně,“ zhodnotil Bohumír Dufek.
Je třeba postavit se zelenému šílenství
Prodej české elektřiny na lipské burze pak Fiala prý nezmínil proto, že se jednalo o špatné rozhodnutí za Topolánkovy a Nečasovy vlády, kdy se ČEZ k burze přihlásil. „A to je máslo na hlavě, které má současná ODS, protože i oni byli pro všechno ve prospěch trhu, vyprodali jsme úplně vše. Žádná strategická firma, kromě společnosti ČEPS, nezůstala v rukou českého státu. Druhé nešťastné rozhodnutí bylo, že se dávno nezačaly stavět elektrárny. Ne za Babišovy nebo Sobotkovy vlády, ale už za Topolánka to měla udělat ODS s KDU-ČSL a měli začít stavět ne jednu elektrárnu, ale dvě, a ještě dostavět Temelín,“ připomíná Dufek.
Nejvíce mu však vadí, že Fiala vůbec nezmínil, že v loňském roce se neuváženě odstavila elektrárna v Mělníku. „Ta měla běžet dál, když je energie přebytek, klesá její cena. Proč už dávno elektrárna znovu nefunguje? Na to je krásná odpověď. Když v Německu prodával Waterfall elektrárny, proč je ČEZ nekoupil? Proč investoval v Bulharsku a v Rumunsku, kde měl velice špatné investice? Mohl podporovat českou ekonomiku tímto nákupem. Elektrárna Mělník III měla už dávno znovu fungovat, a zatímco my jsme ho odstavovali, v Německu se uhelné elektrárny otevíraly,“ zdůraznil Dufek.
Domnívá se také, že je třeba se tvrdě postavit zelenému šílenství Evropské unie a obchodu s emisními povolenkami: „Je třeba otevřeně říci, že žádné zelené šílenství se v České republice propagovat nebude. Není možné, abychom takovým způsobem postupovali jen proto, že si to myslí bruselští politici. A tam začala ta cena v loňském dubnu, kdy začala stoupat cena emisních povolenek. Tehdy jsme se měli tvrdě postavit a říci: To ne!“
Proti Evropskému parlamentu?
„Mám představu, že tohle je potřeba udělat proti Evropskému parlamentu, protože jestliže chce Evropský parlament rozhodovat, co budeme na svém území dělat, tak je potřeba říci natvrdo, že takto postavené zákony prostě plnit nebudeme. Proč by o našem energetickém mixu měl rozhodovat Evropský parlament? Nemyslím si, že máme podporovat názory, které jsou hlavně z Bruselu podporované komisařem Fransem Timmermansem,“ vyzval předseda.
Mrzí ho prý i prohlášení o tom, jak je nutné zkrotit inflaci, která se zkrotit nedá, protože nejhlavnější komodity jsou diktovány cenami z Evropy a česká ekonomika je příliš malá. „A diktuje-li nám ceny, tak si nadiktujeme evropské platy. Stále říkali, že nemůžeme mít vysoké platy, protože tady nemáme evropské prostředí. Teď ho tady máme, takže se divím, proč vláda zase odložila zvýšení minimální mzdy do druhého pololetí letošního roku. Je potřeba se připravit, v pondělí byla v Bruselu obrovská stávka, je potřeba připravit i stávky v České republice,“ varuje s tím, že Fiala prostě nechtěl prohlásit, že jsme otroci Německa. „Začíná to energiemi a končí v německých supermarketech,“ dodal Dufek.
Češi dle jeho názoru očekávali od projevu premiéra úplně něco jiného. „Dokonce si drtivá většina lidí myslela, že volili správně a že je jen na nich, aby zpytovali svědomí, případně aby si dále mysleli, že je vše v pořádku. Já myslím, že čas ukáže, že takto pojatou ekonomiku České republiky není možné vnímat pozitivně,“ poznamenal Dufek.
Celý Fialův projev v Dufkovi navíc zanechal chuť dále postupovat v přípravě demonstrací a stávek, abychom vládě dokázali, že se má starat o občany České republiky, jak jí z Ústavy ČR náleží – a ne o malou hrstku zazobanců a podnikatelů, kteří neustále plní své kapsy na úkor českých občanů. A pak bych si samozřejmě přál, aby naše vláda včetně premiéra byli vlastenci, a ne ustrašení členové Evropské unie,“ zmínil.
Nakonec Dufek prohlásil, že nazrála doba, kdy je potřeba vidět životní úroveň českých občanů – a ne neustále plácat nesmysly o trhu, který se udržuje v České republice, protože žádný trh neexistuje, který by dokázal přesvědčit občany všech států, že je potřeba podporovat tržní hospodářství, V tuto chvíli si myslím, že dopad války na Ukrajině je takový, že musí padnout i taková rozhodnutí, která jsou netradiční. Nemůže se hovořit o určitém systému, protože je třeba řešit problémy ihned, abychom dále nezapadli do dluhů,“ upozorňuje odborář.