Na český průmysl, jak konstatuje ve své zprávě ekonomický magazín E15, dopadá slabý výkon české ekonomiky i krize v klíčových odvětvích, která se do tuzemského prostředí přelévá hlavně ze sousedního Německa. Firmy reagují úsporami a sahají i k rušení pracovních míst.
Magazín E15 dále uvádí, že, podle listopadových dat o podmínkách v českém zpracovatelském průmyslu, se situace dále zhoršuje, což dokumentuje uvedením konkrétních údajů. „Zrychlení poklesu výroby a nových zakázek následkem slabé poptávky na domácích i hlavních exportních trzích bylo pro český výrobní sektor v listopadu další překážkou. Účastníci jako hlavní brzdy výkonu opět zdůraznili strukturální problémy v sektoru autoprůmyslu a výzvy v německém průmyslu,“ řekla pro E15 vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová. Firmy, podle ní, dále výrazně omezovaly aktivitu a opět zredukovaly zaměstnanost i nákupy vstupů.
Načež E15 ve své zprávě dále uvádí konkrétní příklady snižování výroby a tím i následné propouštění zaměstnanců.
Výrobní závod Adient v České Lípě
Uvedený výrobce autosedadel, v rámci své celosvětové restrukturalizace, uzavře závody v České Lípě a Stráži pod Ralskem. V příštích dvou letech propustí 1100 lidí. Konečné uzavření závodu v České Lípě je plánované ve druhé polovině příštího roku. Závod ve Stráži pod Ralskem by měl výrobu ukončit počátkem roku 2026.
Continental Automotive
Česká pobočka německého výrobce autodílů do konce příštího roku propustí 230 administrativních pracovníků, většinu z nich v závodě v Brandýse nad Labem. Koncern, v rámci úsporného programu po celém světě, zruší přes sedm tisíc pracovních míst.
Diamo
Státní podnik, zaměřující se na sanaci ekologických škod po hornické činnosti, zrušil během léta 529 pracovních míst. Nejvíce pozic zrušil ve svém sídle ve Stráži pod Ralskem. Částečně šlo o neobsazené pozice. Diamo propustilo 341 lidí z dělnických i administrativních pozic. Dalším čtyřem desítkám zaměstnanců skončil pracovní poměr z jiných důvodů. Diamo prochází restrukturalizací. Ruší systém původních sedmi odštěpných závodů, a některé činnosti organizačně slučuje.
Laufen CZ
Výrobce sanitární keramiky uzavře na konci letošního roku závod ve Znojmě a propustí 250 lidí. Části propuštěných zaměstnanců nabídne místo ve své druhé české továrně v Bechyni. Firma loni vykázala ztrátu 192,6 milionu korun, nejvyšší za deset let.
Liberty Ostrava
Zkrachovalá ostravská huť měla ještě loni 6000 zaměstnanců. Nyní je jich polovina, a na konci roku má ve společnosti zůstat zhruba 2400 pracovníků. V huti jsou v provozu nyní tři závody díky tollingovému financování, kdy tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Do insolvenčního řízení přihlásili věřitelé pohledávky za více než 23,23 miliardy korun. Věřitelé poslali společnost do konkurzu.
Otis
Americký výrobce výtahů a eskalátorů do konce příštího roku uzavře břeclavskou továrnu a propustí 200 z 250 zaměstnanců. Otis provádí širší transformaci výroby v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Výrobu z Česka přesune do jiných závodů. V Česku zůstane servisní a prodejní část společnosti.
Závod Valeo v Žebráku
Francouzský výrobce automobilových součástek Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1000 pracovních míst. V Česku má být zrušeno kolem sta pozic. Propouštění se bude týkat výrobních závodů v Rakovníku, Žebráku a v Humpolci.
Vítkovické slévárny
Krajský soud v Ostravě na začátku října schválil reorganizaci Vítkovických sléváren. Ty našly investora v podobě ostravské firmy ISP Foundry, nyní chtějí dosáhnout ukončení reorganizace. Firma ukončila ztrátovou výrobu divize slévárny odlitků a propustila 63 zaměstnanců. Ve slévárnách dál pracuje 160 lidí.
Xella CZ
Výrobce známých stavebních tvárnic Ytong, kvůli poklesu odbytu na začátku letošního roku, propustil blíže neupřesněný počet zaměstnanců v závodech v Horních Počaplech a v Hrušovanech. Firma snižovala stavy již v loňském roce, kdy počet zaměstnanců klesl o více než desetinu.
Zetor
Brněnský výrobce traktorů od začátku roku do konce září propustil 200 zaměstnanců, podle výroční zprávy ve firmě loni pracovalo 317 lidí. Zetor ukončuje vlastní výrobu motorů a převodovek, bude je nakupovat. V Brně bude dál sídlit oddělení marketingu, vývoje a obchodu a budou se tu vyrábět traktory pro evropské trhy a USA. Výrobce loni více než zdvojnásobil ztrátu na 272 milionů korun, odůvodňuje to mimo jiné tím, že evropští zemědělci se ocitají pod tlakem levnějších dovozů z Ukrajiny a omezují výdaje.