O odměňování zaměstnanců v nemocnicích a o sociálních službách jednali v pondělí s hejtmanem Plzeňského kraje Kamalem Farhanem a jeho náměstky Tomášem Soukupem a Janem Bozděchem zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v čele s předsedkyní Dagmar Žitníkovou.
Zdravotnictví
Výsledkem jednání je dohoda, že mzdy v krajských nemocnicích vzrostou všem zaměstnancům o 1400 Kč měsíčně, tedy stejně jako platy v příspěvkových organizacích. Navýšení proběhne prostřednictvím kolektivních smluv s účinností od 1. 4. 2025. Za první tři měsíce zaměstnanci obdrží zpětně mimořádnou odměnu ve výplatě za duben.
Druhá neméně významná část dohody, která se uskutečnila za účasti předsedy představenstva Plzeňských nemocnic Zdeňka Švandy a manažerky řízení lidských zdrojů Kateřiny Tobiášové Mattasové, spočívá ve sjednocení rozdílných výší příplatků například za noční práci, za víkendy, za přesčasy. Celkové náklady na zvýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic představují skoro 100 milionů korun.
Předsedkyně OS Dagmar Žitníková znovu připomněla, že finance na zvýšení platů a mezd měl dát nemocnicím ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přes úhradovou vyhlášku. Platy vláda zvýšila, což bylo třeba udělat, jenže finance do nemocnic nepřišly. Ovšem bez peněz by zaměstnanci žádné přidání ve skutečnosti nedostali, a proto to teď odbory řeší s představiteli krajů.
Zástupci Plzeňského kraje zdůraznili, že jejich prioritou je nejen odměňování zaměstnanců, ale také rozvoj nemocnic. V příštím čtyřletém období by na rozvoj nemocnic a zlepšení péče o pacienty měly jít částky okolo 3 mld. Kč.
Sociální služby
Druhá část jednání se věnovala nedostatku zaměstnanců v sociálních službách. Odboráři si stěžovali na přetěžování pracovníků a nízké platové ohodnocení. Opakovaně také zaznělo, že v sociálních službách chybějí i všeobecné sestry.
Zástupci kraje sdělili, že situaci řeší, plánují spolupráci se zdravotnickými školami. Chtějí, aby do sociálních služeb přišly nové sestry. Zároveň bude kraj hledat cesty pro benefity, kterými chce stabilizovat pečovatelky a pracovníky v přímé péči. Zlepšovat chce také pracovní podmínky, a to zaváděním nových pomůcek, které usnadní fyzicky namáhavou práci s klienty.
Hejtman Kamal Farhan na závěr jednání zdůraznil, že kvalitní zdravotní a sociální péče není možná bez kvalitního personálu. Pro pacienta a klienty sociálních služeb je péče zásadní.
Odboráři poděkovali za konstruktivní jednání a sdělili, že jsou připraveni se zástupci kraje spolupracovat na zlepšení pracovních podmínek a zajištění kvalitní péče pro pacienty a klienty v sociálních službách.