• Zveřejněno: 28.02.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Omezení obchodu i problémy v logistice hrozí českým firmám působícím a obchodujícím na Ukrajině či v Rusku. Podle deníku Právo, jak to tom informoval server Novinky.cz, se to týká nejen velkých exportérů, jako jsou Škoda Auto, Škoda Transportation nebo Plzeňský Prazdroj, ale i finančního Home Creditu a menších a středních firem, jako je porcelánka Thun. Pro tuzemskou výrobu je hrozbou možný výpadek dovozu energií či surovin z Ruska.

„Ruská federace tvoří 1,9 procenta našeho exportu, Ukrajina 0,7 procenta. Z tohoto pohledu obě teritoria nepatří k nejvýznamnějším destinacím pro náš export. Každopádně ale tento konflikt může přivodit existenční problémy některým firmám,“ řekl deníku Právo místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něho se tato situace může významně dotknout firem Škoda Auto, Brisk (výrobce zapalovacích svíček), skupiny PPF nebo výrobců zemědělské techniky.

Například Škoda Auto loni v Rusku prodala 90 tisíc aut. Už od roku 2009 má automobilka továrnu v Kaluze, před deseti lety pak otevřela další provoz v Nižním Novgorodu. Od loňska mají přitom škodovky zákaz prodeje v Bělorusku.

Na Ukrajině prodává traktory brněnský Zetor, plyn tam těží hodonínská MND. Plzeňská firma Joe’s Garage Brewery chystala na Ukrajině tři minipivovary, to teď zrušila. Ruské vlastníky mají v Česku strojírenská firma Kovosvit MAS v Sezimově Ústí nebo jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz.

Otto Daněk v této chvíli vidí větší problém na straně dovozů, protože Ukrajina do ČR dodává 82 procent železné rudy. Lze čekat výpadek dodávek a zdražení, což by se dotklo např. Třineckých železáren. Z Ruska se vedle hliníku, ropy a plynu dováží i řada komponent.

„Zavedení sankcí se může dotknout například exportérů v oborech strojírenství, energetiky, potravinářském nebo automobilovém průmyslu. Protiopatření Ruska by pak dopadla zejména na ty, kteří v Rusku nakupují ropu, zemní plyn, kovy a chemické produkty,“ potvrdil Právu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Firmám napříč obory také hrozí odliv ukrajinských pracovníků po obdržení povolávacích rozkazů. Podle generální ředitelky Asociace malých a středních podniků a živnostníků Evy Svobodové se to již děje. Odchodu řidičů se obává sdružení dopravců Česmad.

V případě finanční skupiny PPF lze čekat negativní dopad i na Home Credit. V Rusku má firma poskytující spotřební úvěry vysokou ziskovost. Přesto se od minulého podzimu spekuluje o jeho chystaném prodeji. Ruský list RBK minulý měsíc napsal, že o firmu má také zájem ruský miliardář Vladimir Jevtušenko.

  • Zdroj: Novinky.cz