• Zveřejněno: 29.01.2021
Ekonomické vedlejší účinky pandemie COVID19 ve Španělsku byly pro zranitelný trh práce v zemi zničující, jelikož loni přišlo o práci téměř 623 000 lidí, podle čerstvých údajů zveřejněných v úterý španělským Národním statistickým úřadem (INE).
Podle údajů z průzkumu pracovních sil   zveřejněného INE měla zejména cestovní omezení a celoroční noční zákaz vycházení „účinek tsunami“ na trh práce, který nejvíce ovlivnil pracovníky v turistickém sektoru. Téměř devět z každých deseti pracovních míst zničených ve Španělsku v roce 2020 patřilo do sektoru služeb a cestovního ruchu,  uvedla partnerská společnost EFACT .

Míra nezaměstnanosti v zemi dosáhla v roce 2020 16,13%, ačkoli problém nezaměstnanosti a zejména  nezaměstnanosti mladých lidí  není nový. Někteří odborníci popisují vysokou (historickou) míru strukturální nezaměstnanosti ve Španělsku jako španělskou „Tasa de Paro Insoportable (TPI)“, „nesnesitelnou míru nezaměstnanosti“.

Poté, co ve čtvrtek zveřejnili hořká čísla, analytici označili rok 2020 za „nejhorší rok“ z hlediska zaměstnanosti ve Španělsku od roku 2012.

Průzkum však považuje 800 000 pracovníků, kteří v současné době využívají dočasných propouštěcích programů (Expedientes de Regulación Temporal de Empleo, španělsky ERTE), za zaměstnaných, což znamená, že se nepočítají jako „nezaměstnaní“.

V rámci ERTE poskytuje španělský stát pracovníkům přibližně 70% jejich platu a zakazuje společnostem propouštění lidí. Podle zdrojů  španělského ministerstva práce musí společnosti v případě podvodu nebo propouštění vrátit výjimky z příspěvků do systému sociálního zabezpečení a riskovat vysoké pokuty  .

Platnost ERTE měla vypršet 31. ledna, ale vládní koalice socialistů PSOE a levicového Unidas-Podemos (United We Can) je prodloužila až do 31. května - v den, kdy vyprší stav poplachu ve Španělsku.

Pokles španělského trhu práce v roce 2020 však ovlivnil téměř výlučně soukromý sektor, protože v loňském roce bylo vytvořeno 125 800 pracovních míst ve veřejném sektoru. Podle odborníků je růst veřejného sektoru pravděpodobně způsoben potřebou posílit zdravotnické a vzdělávací služby v boji proti pandemii.

V podstatě to znamená, že bylo zničeno více pracovních míst v soukromém sektoru, protože téměř 750 000 zničených pracovních míst bylo kompenzováno pracovními místy vytvořenými ve veřejném sektoru, což vedlo k čisté ztrátě 622 200 pracovníků.

 
  • Zdroj: Euractiv.cz