• Zveřejněno: 01.04.2022
„Jestliže občané dokázali vstřebat vysoké ceny pohonných hmot a energií, tak já vám tady s klidným svědomím mohu říci, že vysoké ceny potravin vládě nikdo trpět nebude. Vláda s tím musí něco udělat,“ říká předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Politici podle něj zapomínají na nutnou potravinovou soběstačnost, a přitom by měli myslet i na daňovou reformu, podporu zemědělství a na to, jak zastavit Klondike zahraničních marketů. Vadí mu rovněž, že ve vládě není ani jediný odborník na zemědělství. A přidal ještě vážnější varování: od začátku dubna prý Rusko zastaví dodávky ropy a plynu do Evropy.
Generální ředitel mlékáren Madeta Milan Teplý varoval před zhoršující se situací zemědělců: „Já se nenechám opít rohlíkem a sliby. Vláda neudělala zatím nic. Minulý leden náš podnik zaplatil za energii 17 milionů, letos to bylo 52 milionů. Jak to mám schovat do marže?“ ptal se v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Bohumír Dufek je však přesvědčený, že situace je ještě horší kvůli přípravě nové zemědělské politiky České republiky, místo aby se vláda soustředila na zabezpečení co největší soběstačnosti ve výrobě zemědělských komodit. „Nahrává malým zemědělcům, kteří neprodukují potravinovou soběstačnost ani z pěti procent,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. A proč očekává takové zhoršení? Finanční podpory v rámci českého zemědělství se podle něj míjejí: „Bylo to vidět už v roce 2004, kdy jsme přistupovali do Evropské unie a tehdejší komisař sliboval, že na další období budou srovnány dotace mezi nově přistupujícími zeměmi a bývalou členskou patnáctkou. To se nestalo, protože na zemědělském trhu byl přebytek potravin a Evropa se s ním potřebovala vypořádat. A samozřejmě nadržovala bývalým zemědělcům zemí, které byly v Evropské unii do roku 2004,“ vysvětlil.

Dufek: Ve vládě není jediný odborník na zemědělství

To mělo za následek pokles výroby v České republice. „Když to dnes srovnáme, jak vypadá výroba, která byla téměř soběstačná v roce 2000, tak dnes děláme stěží 40 procent výroby vepřového masa a 70 procent kuřecího. Co se docela daří, je výroba mléka a hovězího. S tvrzením, že máme přebytky v obilovinách, bych byl opatrný a varoval bych, protože přebytek je dán tím, jak se snížila živočišná výroba a klesá nám krmná základna. Pokud půjde nahoru živočišná výroba, začne se obilí srovnávat a ve finále bychom ho mohli mít nedostatek. Jestliže dnes vyrábíme jen 40 procent vepřového, pak nemůže být o soběstačnosti ani řeč. A řeči ministra (zemědělství, Zdeněk Nekula, KDU-ČSL, pozn. red.) o tom, že je masa a obilí v Evropě dost, nemohu akceptovat, protože globalizace může být v určité chvíli přínosem, ale v současném období po pandemii a na základě války na Ukrajině je potřeba zvyšovat soběstačnost, aby byla co nejvyšší. Na druhé straně se maso i obilí stává velice slušnou komoditou k obchodování,“ vysvětlil Bohumír Dufek.

Dále Dufek připomněl, že zemědělství není jen potravinová výroba, ale také údržba krajiny, výroba například bioplynu, a tím pádem snížení energetické náročnosti dovozu plynu z Ruska. Souhlasí rovněž s výrokem poslance hnutí ANO Karlem Turečkem, který ve Sněmovně kritizoval vládu za to, že v podstatě nemá o českou produkci a potravinovou soběstačnost zájem. „Ve vládě není jediný odborník na zemědělství, natož ministr zemědělství, který má do země hodně daleko. Nejsou schopní pochopit, že zemědělství je sezónní práce – co neuděláte v jednu chvíli, pak musíte počítat celý rok,“ sdělil redakci s tím, že nejdelší adaptace je ve výrobě vepřového, hovězího a mléka, kde se jedná až o dvouletý cyklus – tedy dva roky trvá, než se jalovice dostane do produkce při výrobě mléka a rození telat.

Vysoké ceny potravin vládě nikdo trpět nebude

„Jsem přesvědčen o jedné věci. Zemědělců je málo, vláda obětovala zemědělství už v roce 2003, když se dohadovala přístupová jednání za určité výhody průmyslu. To je velice špatně a dnes je to vidět. Vláda vůbec nepočítá s tím, že pokud nechá ceny paliv, objeví se vše v cenách potravin. To je první věc a za druhé je tady neskutečný Klondike, který si tady dovolí zahraniční supermarkety, jež automaticky nedávají občanům možnost výběru při prodeji zboží a znevýhodňují českou produkci. S tím musíme něco udělat. Jestliže občané dokázali vstřebat vysoké ceny pohonných hmot a energií, tak já vám tady s klidným svědomím mohu říci, že vysoké ceny potravin vládě nikdo trpět nebude,“ poznamenal šéf samostatných odborářů.

Dufek k tomu podotkl, že by měla být zaručena část české produkce v nabídce marketů tak, jak to nebylo schváleno v minulém volebním období. Po podobném opatření prý volá už od dob ministra zemědělství Josefa Luxe v letech 1992–1998. A přidal jedno porovnání: „V roce 1990 si k nám Poláci jezdili pro maso a dnes nás zaplavují levnou produkcí, která je někdy i podivné kvality. Jaké vlády si volíme, takové máme,“ uvedl Bohumír Dufek. 

A jak se mu líbí doporučení od šéfa Madety – tedy navýšit podporu pro české zemědělce, pomoci českým potravinářům a myslet na české spotřebitele? „Odpovím po částech. První je podpora zemědělství – jednoznačně ano a musejí se předělat dotace, které putují do zemědělství. Podporou biosena se národ nenají a uvádění půdy do klidu je absolutním hazardem v této chvíli jen proto, aby si část poslanců ODS naplnila kapsy v rámci zemědělství, protože jestli se tady tolik rozkradlo, tak zbývá už jen zemědělství,“ uvedl odborář.

Nemůžeme mít evropské platy? Ale máme evropské ceny

„Pokud jde o potravináře, tady bych varoval. Podívejte, kolik zůstalo českých potravinářských firem? Vše je dovozová záležitost a tady bych se přiklonil k Evropské unii, která razí program od zemědělce na vidličku. Nechápu, proč bychom měli podporovat ekologii a dovážet rajská jablka ze Španělska, když si je můžeme vypěstovat v České republice. Ale tady nebudou mít markety takové výhody,“ popsal Bohumír Dufek. Upozornil také na pokřivenou dotační politiku. „Křičíme, že nemůžeme mít platy jako v Evropě, ale na druhé straně máme evropské ceny, a to je nesoulad. Jestliže někdo chce evropské ceny, pak musíme mít evropské platy. Nevím, proč by zahraniční firmy měly takovým způsobem bohatnout. Podívejte, kolik vydělávají banky, a ani nic nenabízejí. Jeden čas dokonce platilo, že jsme jim platili za to, že jsme si k nim dávali peníze. A nikdo neudělal nic,“ upozornil.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tohle-vlade-nikdo-trpet-nebude-Dufek-rika-na-co-Fiala-zapomnel-697596

  • Zdroj: Parlamentnilisty.,cz