Naučili jsme se nakupovat online a více platit kartami. Objemy nákupů v e-shopech během pandemie výrazně vzrostly. Oproti tomu jsme naopak omezili výběry hotovosti z bankomatů.
Nákupní chování Čechů v minulém roce bylo ovlivněno uzavřením ekonomiky v jarním a podzimním období, což se negativně podepsalo na celé řadě ekonomických odvětví. Vládní opatření však měla dopad i na používání platebních karet, a to nejen během lockdownu, ale také v období rozvolnění. Uvedl to dnes na svých webových stránkách průvodce finančním světem Měšec.cz.
V důsledku pandemie se výrazně zvýšil počet plateb realizovaných přes platební karty v kamenných obchodech i v e-shopech. V roce 2019 obchodníci v kamenných obchodech provedli 1,322 miliardy transakcí přes platební terminál a v roce 2020 jejich počet vzrostl na 1,516 miliardy. Jejich objem se navíc zvýšil o více než miliardu. Zatímco v minulém roce dosáhl hodnoty 959 miliard korun, o rok dříve to bylo pouhých 844 miliard korun.
Počet platebních transakcí v e-shopech pak loni dosáhl objemu 211,1 miliónu, což je zhruba o 700 tisíc více než v roce 2019, kdy Češi platební kartu použili při svých online nákupech v 140,1 miliónu případů. Tomu odpovídá také množství utracených peněz. V loňském roce Češi v e-shopech utratili 194,4 miliardy korun a v roce 2019 jen 123,2 miliardy. Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty (SBK), které tyto údaje pravidelně monitoruje.
Podle Romana Kotlána, výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty, se dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021. Stále více lidí bude platit kartou a místo kamenných obchodů navštěvovat internetové stránky e-shopů a větší část svých běžných nákupů realizovat online.
Tento trend, tedy každoroční růst, trvá už několik let. Nelze proto jednoznačně říct, v jaké míře se na něm podílel lockdown či další vládní omezení a s ním související změny nákupních zvyklostí Čechů. Faktem je, že ve srovnání s tržbami v kamenných obchodech je objem nákupů přes internet zatím stále mnohonásobně nižší, ačkoliv roste. Mnoho Čechů však dává před platbou online přednost dobírce a zboží platí hotově až v okamžiku jeho převzetí. Což je poměrně bezpečné a kupující se tak vyhne riziku, že zaplacené zboží nedorazí, případně nebude splňovat jeho nároky.
Řešením pak může být odložená platba. Služba funguje tak, že nakoupíte zboží přes e-shop, ale fakticky ho zaplatíte až po jeho fyzickém doručení k vám. Služba je dostupná pro všechny. Stačí, když si při výběru platby na e-shopu zvolíte odloženou platbu. Subjekt poskytující odložené platby poté zaplatí váš nákup obchodníkovi. Vy dostanete od banky automatický e-mail, že vaše zboží bylo obchodníkovi uhrazeno, společně s platebními instrukcemi, jak bance zaplatit. Služba jako
taková je bez poplatku, platíte jen za zboží, které si kupujete. Výhodou je, že si můžete doručené zboží prohlédnout nebo vyzkoušet a až pak ho zaplatit.
V roce 2020 se také snížil počet výběrů hotovosti z bankomatů. Loni jich SBK zaznamenalo 143,2 miliónu, zatímco v roce 2019 bylo uskutečněno 179,7 milionu výběrů. Jde o pokles o 10 %. Snížil se také objem peněz, které Češi ze svých účtů prostřednictvím bankomatů vybrali. Loni to bylo jen 735,1 miliardy korun, ale v roce 2019 Češi vybrali 821,8 miliardy korun. Ubylo také bankomatů. V loňském roce se jich na našem území nacházelo 5551. V roce 2019 jich bylo v provozu zhruba o stovku víc, konkrétně 5644.
Za snížení počtu výběrů i jejich objemů může lockdown. Lidé v době uzavření kamenných obchodů méně nakupovali v hotovosti, protože neměli kde ji utratit. Kvůli nejisté ekonomické situaci či snížení příjmů také mnoho lidí raději šetřilo na horší časy, případě neutrácelo za věci, které momentálně nepotřebují. Do určité míry může být snížení množství výběrů hotovosti zapříčiněno i tím, že ji nepotřebujeme tak často jako v minulosti. Stále více obchodníků totiž přijímá platební karty.
Loni obchodníci používali 275.627 platebních terminálů a v roce 2019 jen 229.582 terminálů. Vzrostl také počet platebních terminálů pro bezkontaktní platby. Loni jich obchodníci využívali 256.694 a v roce 2019 jen 213.950. Stoupá i počet e-shopů, které akceptují platební karty. Loni jich bylo 12.325 a v roce 2019 jen 11.341.
Česká populace patří k těm, které nové technologie přijímají a hojně využívají. V kontextu s rostoucí technologickou gramotností společnosti je zřejmé, že platební karty, mobilní telefony a další elektronická zařízení bude využívat stále větší část domácí populace, jak dále předpovídá Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty. I když starší či konzervativnější část veřejnosti ale stále ještě dává přednost výběru hotovosti z bankomatů, i když v menší míře než před několika lety.
Češi také vlastní čím dál více platebních karet. Počet vydaných platebních karet loni opět vzrostl. Oproti roku 2019, kdy jich bylo 12,7 miliónu, se jejich počet v loni zvýšil na 13,5 miliónu. Stoupl i počet bezkontaktních platebních karet. Zatímco v roce 2019 jich bylo 12,1 miliónu, v roce 2020 to bylo už 12,9 miliónu.