• Zveřejněno: 21.06.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Na programu pondělního jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity byla i otázka projednání a schválení či neschválení schodku státního rozpočtu pro rok 2022 ve výši 390 mld. Kč, jak to navrhlo ministerstvo financí a schválila vláda ČR.

Za vpádu k této otázce vystoupila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, která v úvodu svého vystoupení konstatovala, že základní dokument, to je vládou schválený návrh státního rozpočtu, bude do Poslanecké sněmovny předložen v záři tohoto roku. Návrh rozpočtu připraví ministerstvo financí, a to ve spolupráci s ostatními vládními kolegy, během léta. Alena Schillerová k tomu dále dodala, že v rozpočtu je pamatováno například i na navýšení prostředků státního rozpočtu na vědu a výzkum. Zároveň se zvýší výdaje na investice, kdy tato částka je nejvyšší od roku 2007, neboť vláda vyhlásila svůj program, že současnou krizí je zapotřebí se proinvestovat. V této návaznosti musíme připomenout, že premiér Andrej Babiš vždy zdůrazňoval potřebu investic do infrastruktury a kdy zároveň odmítal politiku bývalé Nečasovy vláda, která po krizi po r. 2008 šla cestou úspor a škrtů, a to i v rámci určitých mandatorních výdajů, jako bylo například snížení platů vybraných profesí státních zaměstnanců.

Ministryně Alena Schillerová ve svém vystoupení dále reagovala na připomínky a názory některých účastníků jednání tripartity, kteří poukazovali na tu skutečnost, že plánovaný schodek rozpočtu ve výši 390 mld. Kč pro rok 2022 je příliš obrovský. Načež ministryně financí k tomu dodala, že mnozí účastníci tripartity poukazovali na to, že schodek je skutečně velký, ale přitom zároveň při projednávání jednotlivých kapitol státního rozpočtu navrhovali, aby byly zvýšeny navrhované částky. Podle Aleny Schillerové to připomíná rétoriku, kterou jako ministryně financí slyší od opozice v Poslanecké sněmovně: Přidejte tam či onde. Přitom opozice vyžaduje vyrovnaný rozpočet, cože je s tímto navrhovaným zvyšováním sumy peněz v konkrétních kapitolách rozpočtu v podstatě v rozporu. V této souvislosti Alena Schillerová rovněž připomněla, že s premiérem Andrej Babišem se snažili o co nejzdravější, to je o vyrovnané veřejné finance, a to z hlediska míry zadlužení nebo strukturálního deficitu.

Naproti tomu Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a zaměstnavatelé se v průběhu tripartity velmi kriticky postavili proti navrhovanému schodku ve výši 390 mld. Kč pro příští rok. Považují ho za nepřijatelný. Po pondělním jednání tripartity to prohlásili předseda ČMKOS Josef Středula, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner.

„Z pohledu zaměstnavatelů je 390miliardový deficit státního rozpočtu nepřijatelný. Vyzýváme vládu, aby přišla s novým návrhem státního rozpočtu, který bude zodpovědnější a deficit bude výrazněji nižší,“ uvedl Jan Rafaj.

Podle Jana Wiesnera se na tripartitním jednání zástupci vlády ptali, kde by zaměstnavatelé ušetřili. "Úkolem podnikatelů a zaměstnavatelů není hledat, kde se dá ušetřit. Je to úkol vlády. Taky musíme dělat opatření, abychom byli konkurenceschopní, a drasticky snižovat náklady," podotkl jan Wiesner. Podle něho podnikatelé kladně hodnotí zachování výše investic, víc peněz by ale mělo putovat do vědy a výzkumu a do podpory inovací.

Podle Josefa Středuly je návrh rozpočtu optimistický, pokud se odhlédne od jeho příjmové stránky. Předseda ČMKOS zopakoval, že se stát po zrušení superhrubé mzdy a dalších krocích připravil o značné příjmy. Označil to za chybu. "Pro nás jsou deficity v takových výších neakceptovatelné," řekl Josef Středula.

K tomuto bodu programu jednání tripartity musíme dodat, že za odborovou centrálu, to je za Asociaci samostatných oborů (ASO), se jednání tripartity pravidelně zúčastňuje její předseda Bohumír Dufek, který dnes vyjádřil podporu návrhu státního rozpočtu pro rok 2021, a to včetně navrhovaného schodku ve výši 390 mld. Kč. Podle Bohumíra Dufka jde o to, že kritici výše schodku státního rozpočtu, to je zaměstnavatelé, chtějí od státu podporu za ztráty, které utrpěly jejich firmy v době pandemie. Právě na tuto skutečnost schodek rozpočtu pamatuje. Tvrzení, aby stát na jedné straně pomohl podnikatelům, a to proti důsledkům této krize, a na straně druhé chtít co nejnižší schodek státního rozpočtu, to prostě nejde dohromady. Ostatně, jak Bohumír Dufek dále podotkl, rozpočet se bude v létě upravovat jednak podle požadavku jednotlivých rezortů a současně, ale i podle dalšího vývoje české ekonomiky. Kolem 20. září by o státním rozpočtu měla opět jednat tripartita. Do září vláda musí poslat připravený návrh Poslanecké sněmovně.

  • Zdroj: Úřad vlády ČR, ASO, ČTK