Válka na Ukrajině trápí i podnikatele v Libereckém kraji. Nejen proto, že někteří musí počítat s výpadky v dodávkách surovin. Odcházejí jim totiž lidé. Pracovníci z Ukrajiny odjíždějí domů za rodinami, ale i na povolávací rozkazy. Ne všichni na to ale slyší.
„Víme, že někteří zaměstnanci z Ukrajiny již dostali povolávací rozkaz, ale jsou rozhodnuti prozatím domů necestovat,“ poznamenala Kateřina Foglová z Okresní hospodářské komory Jablonec nad Nisou.
Trochu jiné poznatky si přinesl z dopoledního jednání odborů předseda krajského sdružení Asociace samostatných odborů ČR Milan Šubrt. „Ve čtvrtek ráno byli všichni, zejména zaměstnanci z Ukrajiny pracující v našich firmách zejména v automotive, agresí Ruska velice zaskočeni. První, co řekli, bylo, že mají své rodiny, příbuzné na Ukrajině a že se s nimi musí spojit a že budou chtít odjet domů,“ popsal odborový předák.
Ukrajince zaměstnává většina velkých provozů v Libereckém kraji, především z oborů slévárenství, plastikářských technologií, automotive, stavebnictví a hostinských služeb včetně výroby potravin. Situace v počtu Ukrajinců pracujících v Libereckém kraji je značně nepřehledná, podle některých informací jich mnoho pracuje ilegálně. „Ve firmách, kde působíme, je cca 30 až 50 procent ukrajinských zaměstnanců k poměru k českým. Takže je to několik tisíc pracovníků. To ale hovoříme o těch, kteří tady jsou legálně. Pak je tady ještě a ne malé množství ilegálně,“ sdělil Šubrt.
Pokud podstatná část Ukrajinců odejde, nastalá situace se firem znatelně dotkne. „V některých případech může znamenat minimálně dočasné přerušení provozu,“ poznamenala Foglová.
Hospodářská komora se svým programem dlouhodobě pomáhá českým zaměstnavatelům se zaměstnáváním ukrajinských pracovníků. S ohledem na aktuální situaci byla však veškerá vízová agenda na celé Ukrajině přerušena.
I pro v Čechách pracující Ukrajince je aktuální situace a její spád natolik rychlý, že v tuto chvíli obvolávají své rodiny v domovině, aby se ubezpečili, jak na tom jsou, a zjišťují další potřebné podrobnější informace. „Nevím, co dělat, věřili jsme, že k válce nedojde. Teď už je možná na všechno pozdě. Mám u Charkova celou rodinu, chtěl bych se k nim dostat,“ zmínil zprostředkovaně jeden ze zaměstnanců.
Hospodářská komora ČR ve středu 23. února zaslala dopis adresovaný předsedovi vlády Petru Fialovi, ve kterém apeluje mimo jiné na nutnost řešit stabilizaci ukrajinských zaměstnanců v ČR. Dále v něm prezident komory Vladimír Dlouhý požádal o pomoc s případným zvýšeným zájmem o sloučení rodinných příslušníků. „Pokud bude potřeba, ukrajinským pracovníkům pomůžeme v rámci našich možností a ve spolupráci se zaměstnavateli,“ dodal za odbory Šubrt.