Úřady práce jsou zahlcené. Některé dávky vyplácejí i s tříměsíčním zpožděním. Část příjemců se tak dostává do finanční nouze, kterou řeší i zadlužováním. Podle zpravodajství České televize ministerstvo práce a sociálních věcí tyto problémy připouští a snaží se úřady posílit, a to zejména proto, že kvůli zdražování cen životních potřeb výrazně přibylo lidí závislých na státní pomoci.
Česká televize ve své reportáži uvedla jen příklad, kdy v Praze bydlí v jednom bytě bydlí žena se čtyřletým synem. Oba mají zdravotní potíže a jsou závislí na dávkách. Přes dva a půl měsíce ale od úřadu práce nedostali nic. Žena tak kvůli tomu neměla peníze na nájem.
Mluvčí úřadu Kateřina Beránková k tomu pro Českou televizi uvedla, že „pokud je člověk ve finančních problémech, může si požádat o jakoukoliv nepojistnou sociální dávku a úřad práce je povinen takovou žádost přijmout a vyhodnotí, jestli ten nárok vznikl nebo nevznikl“.
Podle této ženy, která sociální dávky pobírá, je ale praxe úplně jiná. „Na okamžitou hmotnou dávku mi řekli, že na ni nemám nárok, protože mám o řádné dávky zažádáno. Doporučili mi, že si mám půjčit bezúročnou půjčku, ať si seženu někoho, kdo mi může půjčit,“ popsala svoji z úřadu.
Se zaplacením nájmu jí pomohli známí. Jídlo, oblečení a další věci získává od potravinových bank.
„Takových lidí je spousta. Měl jsem klientku, která mi ráno volala, že čtyři měsíce nedostala příspěvek na živobytí, na bydlení a že nemají prostě co jíst,“ dodal ředitel spolku Identity Prague Petr Ščuka.
Za vším je, podle mluvčí úřadu práce, nárůst agendy, kdy momentálně potřebuje pomoc více lidí. A pak také ne plně funkční počítačový systém pro výplatu dávek. „Vypomáhají kolegové z jiných agend, vypomáhají kolegové z jiných kontaktních pracovišť, ale i jiných krajů,“ řekla Kateřina Beránková.
I přesto řada potřebných na pomoc státu čeká. Když pak peníze dostanou naráz, mají zase kvůli velkému obnosu potíže při další žádosti. „Nedostanu hmotnou nouzi, protože mám vysoký příjem,“ podotkla žena pobírající dávky.
„Úřad práce je správní úřad a jako takový musí postupovat v souladu s platnou legislativou,“ dodala k tomu Kateřina Beránková.
Současné problémy úřadu práce se pravidelně řeší i na ministerstvu práce a sociálních věcí. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) si proto zřídil tým odborníků. „To, co by z mého pohledu měl standardně zvládat generální ředitel této instituce, tak abychom s tím dokázali pomoci, aby to fungovalo. Snažím se to tady se svým týmem řekněme tzv. bajpasovat,“ ujistil Českou televizi Marian Jurečka.
V září úřady práce vyplatily rekordních 188 tisíc příspěvků na bydlení. Zásadní obrat se ale zatím čekat nedá. „Už minulý týden jsem byla žádat znovu na další čtvrtletí a už mi hlásili, že mám počítat s tím, že znovu to bude opožděné,“ sdělila žena, představená v televizní reportáži.
I proto se od pondělí upraví pracovní doba zaměstnanců úřadu práce, aby měli více času na vyřízení žádostí, uvedla Česká televize v závěru své reportáže.