Hospodářský vývoj následujících let by neměl mít výrazný vliv na míru nezaměstnanosti, kterou má nyní Česko nejnižší v Evropské unii. Podle zpravodajství portálu Životvčesku.cz v příštím roce, podle výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí, jeho účastníci očekávají zvýšení míry nezaměstnanosti na 2,9 procenta z letošních 2,5 procenta. Do roku 2025 by se ale měla nezaměstnanost opět snížit na 2,6 procenta. Jde ale o průzkum. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se může míra nezaměstnanosti v dalším roce dostat až na hladinu pěti procent, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
„Domácnosti se i v příštím roce budou potýkat s dopady vysoké inflace, jejich reálná spotřeba by tak mohla klesnout o 0,8 procenta. Dynamika vládní spotřeby by měla zůstat na téměř stejné úrovni jako v roce 2022, růst investic by však měl výrazně zvolnit,“ uvádí materiál, který si nechalo vypracovat ministerstvo financí a redakce ŽivotvČesku.cz ho má k dispozici. Hlavním tahounem ekonomiky, podle tohoto materiálu, v příštím roce bude zahraniční poptávka.
Ohledně míry nezaměstnanosti, je ale ekonom Lukáš Kovanda mírně skeptický. Neznamená to však, že by práce nebyla. „Do konce roku se v rámci nezaměstnanosti nic dramatického nestane. Proces, kterým je míra nezaměstnanosti, se odehrává v delším časovém úseku. Ale je možné, že roce 2023 vyskočí na úroveň někam okolo pěti procent,“ odhadl pro ŽivotvČesku.cz.
„Pokud se míra nezaměstnanosti zvýší, tak to nebude ani tak o tom, že by se lidé ocitli bez možnosti mít práci, ale spíše nebudou moci najít adekvátní. V současnosti počet volných pracovních míst převyšuje počet uchazečů,“ dodal ekonom Kovanda.
Samotné ministerstvo financí v listopadové prognóze očekává v příštím roce pokles HDP o 0,2 procenta po letošním růstu 2,4 procenta. Zároveň ministerstvo financí, podle této své prognózy, čeká, že inflace příští rok klesne na 9,5 procenta z letošních 15 procent.