• Zveřejněno: 17.02.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od června kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší. Podle zpravodajství České televize to ve středu oznámil premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády. Ministři připravili také nový balíček kompenzací pro podnikatele, které zasáhla opatření proti šíření pandemie koronaviru. Přihlásit se o ně budou moci stánkaři, kteří nemohli prodávat kvůli zrušení adventních trhů nebo někteří autobusoví dopravci.

Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 1017 korun. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci roku od sociální správy 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo 2,38 milionu.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní díl je pro všechny stejný a měl by odpovídat desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zásluhová část se stanoví podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů.

Člověk, který pobírá 15 tisíc korun, bude mít od června o 911 korun víc. Penzista s 13 tisíci korunami si polepší o 747 korun. Kdo má důchod 18 tisíc korun, by měl dostávat o 1157 korun víc. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dosáhne v červnu průměrná starobní penze 17.304 korun.

Oznámení s částkou, o kterou si lidé s penzí polepší, začne v brzké době rozesílat Česká správa sociálního zabezpečení. Úřad přiloží rovnou i informaci o pomoci kvůli zdražování energií a možnosti získat příspěvek na bydlení, podotkl ministr.

Podle zákona o důchodovém pojištění mimořádné přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pětiprocentní hranici. Upravuje se zásluhová část důchodů, tedy takzvaná procentní výměra. Zvedá se o tolik procent, o kolik se navýšily od začátku loňského července do konce letošního ledna ceny.

Důchody se zvedly naposledy v lednu. Všichni lidé s penzí dostali minimálně 650 korun navíc. Průměrný starobní důchod vzrostl celkem o 805 korun.

Vláda na kompenzace pro podnikatele vyčlenila pěti miliard korun. K dispozici budou čtyři programy: COVID adventní trhy, COVID nepokryté náklady – sektorová podpora, COVID 2022 - sektorová podpora a COVID bus. V každém programu budou platit jiné podmínky čerpání, stanovena je i různá výše maximální pomoci. Kompenzace se mohou týkat asi třinácti tisíc lidí.

Podpora stánkařů, kteří přišli o zisky kvůli zrušení vánočních trhů, by mohla být vypsána zhruba do týdne. Trhovci budou mít nárok na pomoc podle počtu stánků a dní omezení, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Za jeden stánek vláda vyplatí pět tisíc korun na den, za dva osm tisíc a za tři jedenáct tisíc.

Jeden žadatel bude moci získat nejvýše 330 tisíc korun. Program COVID adventní trhy se týká i organizátorů trhů. Kompenzace se budou počítat od marně vynaložených nákladů a dosáhnou až osmdesát procent, prohlásil J. Síkela.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka upřesnil, že nejvýše bude organizátor trhů moci čerpat pět milionů korun. Ministerstvo by první peníze mohlo začít vyplácet do tří týdnů.

Programy COVID Nepokryté náklady a COVID 2022 se budou týkat cestovního ruchu, stravování, ubytování, prádelen a pořádání akcí. Pomoc budou moci čerpat podnikatelé, kteří od 1. listopadu do 31. prosince zaznamenali pokles obratu alespoň o padesát procent v porovnání se stejným obdobím v roce 2019. Stát jim přispěje na padesát procent nákladů, maximálně ale 1,5 milionu korun.

Pro pořadatele kulturních, sportovních a dalších akcí bude rozhodným obdobím 1. listopad až 28. únor letošního roku. Získat mohou náhradu až za sedmdesát procent nákladů.

Stejné vstupní podmínky jako COVID Nepokryté náklady bude mít titul COVID 2022, ze kterého budou moci podnikatelé čerpat pět set korun na zaměstnance na den. Podpora na jednoho žadatele z programů COVID Nepokryté náklady a COVID 2022 nebude podle Síkely moci překročit tři miliony korun.

COVID bus bude sloužit zájezdovým dopravcům s propadem obratu o polovinu za rozhodné období rovněž proti roku 2019. Připraveno je pro ně až 400 milionů korun, slíbil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Na jednoho žadatele připadne nejvýše 2,5 milionu korun. Pomoc se bude počítat od počtu sedadel a emisní normy, kterou splňují jednotlivé autobusy. „Máme zájem na tom, co nejrychleji ten program vypsat, aby bylo možné finanční prostředky čerpat už v prvním pololetí letošního roku,“ uvedl M. Kupka.

Podmínky kompenzací jsou podle Asociace hotelů a restaurací (AHR) nastaveny tak, že je nebude moci čerpat zhruba třetina provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení. Kabinet by podle ní měl ještě zvážit změnu parametrů. Asociace naopak pozitivně hodnotí to, že ministři zvýšili objem peněz na pět miliard.

Velké hotelové řetězce nebo skupiny hotelů jsou údajně z programů předem vyloučeny, což asociace považuje za diskriminaci. Utrpěly přitom prý ztráty v desítkách milionů korun. Navíc jde převážně o podniky, které jsou ve velkých městech a už druhý rok evidují největší propady, tvrdí AHR.

Podle prezidenta AHR Václalav Stárka by byl, bez rozdílu objemu ztrát, těmito omezeními zasažen prakticky celý sektor služeb cestovního ruchu, a to včetně jejich dodavatelů- Vláda by, podle něho, měla připustit pokles obratu o čtyřicet procent a maximální výši kompenzace zvýšit pro firmy nad 250 zaměstnanců.

Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) je základní kostra programů nastavena poměrně přijatelně. Schválené limity ale také považuje hlavně pro velké podniky za nedostačující. „Pro řadu podniků jsou takové částky spíše symbolickým gestem než efektivní náhradou nákladů na překonání krize,“ řekl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Mimořádný příspěvek pro lidi v izolaci i krizové ošetřovné v únoru skončí. Ministerstvo práce jejich prodloužení neplánuje. Zaměstnanci, kteří budou od března doma kvůli koronaviru, dostanou standardní nemocenskou.

Zaměstnanci, kteří jsou v izolaci nebo karanténě, nyní dostávají mimořádný příspěvek k náhradě příjmů až 370 korun denně. Na takzvané krizové ošetřovné, které je vyšší, mají nárok zaměstnanci v případě karantény a izolace, pokud ředitelé při epidemii vyhlásí mimořádné volno nebo distanční vzdělávání

Od soboty se ale karantény po rizikovém kontaktu ruší. Naopak izolace se prodlouží z pěti na sedm dnů. „Samozřejmě jsme připraveni aktivovat tyto nástroje pomoci pro domácnosti, pro rodiny, pro firmy, ale v tento okamžik se to jeví tak, že to nebude nutné,“ tvrdí o případě zhoršení pandemické situace M. Jurečka.

Podle opozice by zatím podpůrné programy měly zůstat. „Byl bych velmi opatrný, aby na to nedoplatili zase lidé a některé firmy tím, že to uděláme předčasně,“ varuje předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Myslím, že to je zbytečné, protože my nejsme venku z pandemie,“ říká předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

  • Zdroj: Česká televize