• Zveřejněno: 15.06.2023

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, ve svém vyjádření ministru zemědělství Zdeňku Nekulovi uvádí:

„Rád bych panu odcházejícímu ministrovi poděkoval za nelehkou práci v turbulentní době. Jeho odchod byl podle našeho názoru podmíněn několika faktory – za dobu svého působení rozdělil zemědělce mezi sebou. Z pohledu Zemědělského svazu ČR negativně hodnotíme i nesystémovou změnu pravidel společné zemědělské politiky. To vše bylo umocněno špatnou komunikací se zemědělskou veřejností. Naopak jako pozitivum hodnotíme otevření otázky neúměrně vysokých přirážek obchodních řetězců a dobře zvládnuté předsednictví EU.

Od nového ministra zemědělství především očekáváme:

Očekáváme, že se začne naplňovat platná strategie českého zemědělství do roku 2030, nebo že dojde k její revizi, aby zemědělští podnikatelé znali požadavky společnosti na jejich činnost. Vize českého zemědělství zde po několik let chybí a spíše dochází ke zcela nekritickému řízení se požadavky EU, které často vyúsťují v nadměrnou byrokratickou zátěž podnikatelů a někdy i vedou k protichůdným požadavkům na zemědělské podniky.

Lepší komunikaci zemědělských témat se zemědělskou veřejností a hledání společných řešení všech problémů. Očekáváme, že nebude rozdělovat zemědělce na malé a velké a bude přihlížet k potřebám všech českých zemědělců.

Očekáváme, že dojde ke splnění slibů o prozkoumání dopadů současných pravidel SZP a rovněž bude splněn slib o podpoře zaměstnanosti na venkově.

Rovněž očekáváme, že v osobě nového ministra zemědělství najdeme silného partnera nejen zemědělců, ale také vládních kolegů a kolegů v Evropské unii.

Pokud jde o mezinárodní témata:

Očekáváme řešení obchodních dohod s Ukrajinou, ale také se zeměmi Mercosur, které silně zasahují a mají tendenci silně zasáhnout české zemědělce a potravináře.

Rovněž očekáváme realističtější a pragmatičtější přístup k Zelené dohodě a snahu o dorovnání podmínek českých zemědělců s farmáři napříč Evropskou unií.“

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR