• Zveřejněno: 22.06.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity se rovněž řešila otázka možné úpravy legislativy, která by se týkala nošení respirátorů, roušek a testování ve firmách. Zaměstnavatelé totiž žádají po vládě tuto úpravu legislativy z toho důvodu, aby mohli sami, to je podle potřeby, rozhodovat o nošení roušek či testování ve firmách. Chtějí také, aby se podnikům testy dál proplácely.

Podle zpravodajství České televize to vládě, jako návrh, předložil prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner. „Chceme především to, aby byla upravena legislativa tak, aby firmy mohly reagovat na aktuální situaci v daném místě a daném podniku. Je třeba, aby si udělaly vlastní opatření, aby nařídily roušky, testování,“ uvedl Wiesner. Podle něho například dohoda podnikatelů s odboráři v závodě nestačí a je potřeba i legislativní úprava. „Musíme udělat všechna opatření pro to, abychom se nedostali do situace, která tu byla na podzim a na jaře,“ dodal Jan Wiesner.

Úprava legislativních pravidel je nutná i podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje. „Zaměstnavatelé chtějí mít možnost flexibilně rozhodovat o hygienických pravidlech ve firmě, zejména o nasazování, sundávání roušek a testování,“ uvedl Jan Rafaj. Dodal, že podnik by měl mít i možnost „vidět výsledek PCR testu“ po návratu pracovníka z dovolené. Podle Jana Wiesnera firmy dál potřebují testovat i samy a mít možnost testů třeba právě u lidí po volnu. „Chceme samozřejmě, aby ty testy byly propláceny,“ řekl Jan Wiesner.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se o nastavení těchto podmínek bude dál jednat. Dohoda zatím není. „Je to v gesci ministra zdravotnictví. On to připravuje a vede všechna jednání,“ upřesnila průběh diskuse k tomuto bodu jednání ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jana Maláčová „vidí prostor“ i v právním výkladu legislativy.

Odboráři pokračování testování ve firmách i firemní očkování podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly podporují. Zaměstnavatelé chtěli zřizovat vlastní očkovací centra už před několika měsíci. Podle odborů je nutné také posílit takzvané sekvenování, aby se včas odhalily mutace viru a mohlo se bránit jejich šíření.

  • Zdroj: Česká televize