Vláda v konsolidační balíčku neplánuje žádné významné změny v konsolidačním balíčku, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po jednání s odbory. Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO) s návrhy vlády dlouhodobě nesouhlasí, obě odborové centrály si již po určitou dobu stěžují na nedostatečnou komunikaci ze strany vlády s odbory. ČMKOS kvůli tomu zvažuje i podání stížnosti inspekci práce.
Jak ministr Stanjura rovněž řekl, „stanoviska odborů a vlády se nesblížily. Zůstaly rozdílné názory jako před jednáním, tak po jednáním,“ řekl s tím, že případně změny budou pouze „legislativně technické“.
Vláda, podle jejích představ, si od plánovaných úsporných opatření slibuje v příštím roce snížení schodku státního rozpočtu o víc než 94 miliard korun. Odbory ale navrhují vlastní postup., jak ozdravit veřejné finance.
ČMKOS, kvůli svému nesouhlasu s navrhovaným „úsporným balíčkem“, vyhlásila v polovině května stávkovou pohotovost, a nakonec června řada jejích odborových svazů plánuje protestní akce.
ČMKOS kritizuje v balíčku hlavně změny DPH, zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance či rušení slev u benefitů. Odbory, tj. ČMKOS i ASO, vládě rovněž vytýkají, že jde o téměř šest desítek řady různých zákonů, a že na prostudování a připomínky k tomuto vládnímu materiálu, sociální partneři vlády dostali jen pět pracovních dní.
K projednání se zástupci vlády představila ČMKOS vlastní opatření, jež mají vést ke snížení rozpočtových deficitů. Je mezi nimi mimo jiné obnovení EET či zrušení daňových změn z posledních let.
Předseda ČMKOS Středula, navzdory patu jednání ocenil, protože podle něj šlo konečně o první situaci, kde se obě strany „skutečně bavily o tom, co bylo předloženo do připomínkového řízení“. Během diskuze se údajně shodli také na nutnosti zaměřit se na větší zdanění nadnárodních firem, které využívají transferové platby. „Je potřeba tam, kde se vybírají daně, aby se vybíraly,“ zdůraznil Josef Středula.
Stávkovou pohotovost odbory, podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly, ani po této schůzce neodvolají. „Budu informovat kolegy, jaké bylo jednání. V tuto chvíli se ale stanoviska tolik nepřiblížila,“ doplnil Středula s tím, že posun v jednání není takový, aby se další kroky odborů zatím měly, jakkoliv měnit. Další postup projedná vedení ČMKOS příští pondělí. Na 29. června pak ČMKOS svolává protestní shromáždění.
K jednání vlády a odborů musíme dodat, že premiér Petr Fiala ale již dříve označil návrhy odborů za „nerealistické“, a to v souvislosti s tím, že vláda v „konsolidačním balíčku“ počítá se seškrtáním dotací, obnovením pojištění zaměstnancům i se změnami DPH. V plánu je zvýšení daní firmám, z hazardu, lidem s vyšším příjmem i u tabáku a alkoholu. Nulovou spotřební daň má mít dál tiché víno.
Úterního jednání s vládou ve Strakově akademii (sídlo Vlády ČR) se, kromě ČMKOS, zúčastnili i předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a místopředseda ASO Martin Malý, který je rovněž předsedou Odborového sdružení železničářů.