Problematika mimořádných odměn pro zdravotníky, jakožto ocenění jejich práce v době koronavirové pandemie, dále vyhlášení dotačního titulu ministerstva zdravotnictví pro zdravotníky z nemocnic ve výši 8.000 Kč na lázeňskou či jinou rehabilitační péči k načerpání jejich fyzických a psychických sil a dofinancování sociálních služeb na základě rozhodnutí vlády ČR ze 26. června 2026 – to byly hlavní body programu tiskové konference, kterou 3. srpna uspořádal Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR).
Předsedkyně OSZSP ČR Dagmar Žitníková v úvodu prohlásila, že odborový svaz oceňuje postoj vlády, která vyhověla návrhům zdravotnických odborů a rozhodla se finančně ocenit zdravotníky za práci při druhé vlně pandemie COVID-19, a to částkou 75.000 Kč hrubého, a zároveň zaměstnavatelům zaplatit i jejich náklady. Načež k tomu dodala, že aby bylo technicky možné tyto odměny vyplatit, souhlasil OSZSP ČR s rozdělením vyplácení odměn pro nemocnice a další lůžková zdravotnická zařízení formou dotací a pro ambulantní sektor přes kompenzační vyhlášku.
Dagmar Žitníková dále uvedla, že většina zdravotnických zařízení tyto odměny pracovníkům, kterým byly určeny a odsouhlaseny, vyplatila. Nicméně, někteří zaměstnavatelé, to je poskytovatelé zdravotní péče, odmítali zaměstnancům vyjednané odměny vyplatit. Proto se na odborový svaz začaly obracet stovky těch zdravotníků, kteří měli obavy o své odměny, a kterým jejich zaměstnavatelé sdělovali, že finanční prostředky, která tato zdravotnická zařízení obdržela nebo obdrží, jsou jejich majetkem, a že na žádné odměny, oni jako zdravotníci, nemají nárok! Přičemž tito poskytovatelé zdravotní péče svým zaměstnancům sdělovali, že si za tyto přidělené finanční prostředky nakoupí vybavení pro různá pracoviště lůžkové péče. Případně si jejich ordinace opraví. Někteří zaměstnavatelé zase prohlašovali, že tyto prostředky využijí sami pro sebe. Dokonce se objevily i informace, že žádné peníze do příslušných zdravotnických zařízení nedošly.
Proto se odborový svaz, podle Dagmar Žitníkové, 25. června 2021 obrátil dopisem na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se žádostí o vyřešení problému. Podle názoru odborového svazu ministerstvo zdravotnictví totiž nemůže nečinně přihlížet situaci, která by znamenala popření základních pravidel právního státu. Podle zdravotnických odborů finance v předpokládané výši 11 mld. Kč jsou výlučně určeny pro zdravotníky a nelze je použít na cokoliv jiného.
Takže, nakonec v úterý 27. července došlo k jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s vedením OSZSP ČR, a to právě kvůli nevypláceným odměnám. Výsledkem této osobní schůzky bylo, že ministr Adam Vojtěch 2. srpna 2021 zaslal odborovému svazu dopis, ve kterém potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví ve svých vyhláškách stanovilo kompenzace pro poskytovatele zdravotních služeb za zvýšené osobní náklady související s vyplácením odměn pro zdravotnické pracovníky za práci během pokračující pandemie COVID-19, to je za období druhé a třetí vlny pandemie, tj. od října 2020.
V dopise ministra zdravotnictví, podle Dagmar Žitníkové, je dále uvedeno, že pokud by někdo nechtěl vyplatit finanční prostředky dle výše uvedených ustanovení vyhlášek, tak tím nedostojí účelu, na který byly tyto finanční prostředky určeny. Zároveň Dagmar Žitníková upozornila, že ministerstvo zdravotnictví stanovilo, že z těchto odměn budou standardně odvedeny platby za zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu.
Podle zdravotnických odborů, ministr Adam Vojtěch ve svém dopise konstatoval, že je absolutně neakceptovatelné, aby zaměstnavatelé tyto finanční prostředky použili na cokoliv jiného a tím přišli zaměstnanci o své odměny a stát a zdravotní pojišťovny o plánované odvody a daň z příjmu. Dagmar Žitníková v této návaznosti dále konstatovala, že v dopise ministra zdravotnictví je rovněž sděleno, že pokud ministerstvo zjistí, že poskytovatel finanční prostředky na mimořádné odměny nevyplatil svým zaměstnancům, vyzve takového poskytovatele k nápravě a k dodatečnému vyplacení odměn v nejbližším možném výplatním termínu, neboť v těchto případech musí dojít k okamžité nápravě.
Dagmar Žitníkové dále uvedla, že na ty zaměstnavatele, kteří se nechovají v souladu s právem, odbory upozorní ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí. Podle ní, pokud i přes to všechno dojde k excesům, odborový svaz svým členům poskytne veškerou nezbytnou pomoc, včetně právního zastoupení, neboť v právním státě nelze rezignovat na práva zaměstnanců.
Ke druhému bodu tiskové konference, to je k odměnám pracovníkům ve výši 8.000 Kč na jejich lázeňskou a rehabilitační péči, vystoupil místopředseda OSZSP ČR Lubomír Francl. Konstatoval, že to bylo právě na popud zdravotnických odborů, aby ministerstvo zdravotnictví schválilo uvedený dotační titul, který má přispět zdravotníkům k načerpání jejich fyzických a psychických sil, kdy v době koronavirové pandemie sloužili ve svých nemocničních a dalších lůžkových zařízeních. Podle Lubomíra Francla je smyslem tohoto dotačního titulu pomoci snížit negativní dopady, jimiž byli pracovníci zdravotnických zařízení v době pandemie vystaveni. Zdravotnické odbory v této souvislosti doporučují, aby pracovníci zdravotnictví, kteří na vyplacení částky 8.000 Kč, za jejich pracovní nasazení v době pandemie, mají nárok, využívali především lázeňské péče. Vždyť několik dni, které tito pracovníci stráví mimo své pracoviště, a přitom absolvují lázeňskou léčbu, jim nejvíce pomůže si odpočinout a nabrat nových sil.
Lubomír Francl dále k tomu dodal, že tito pracovníci zdravotnických zařízení mají nárok i na čerpání dalších typů rehabilitačních služeb, ať již jde o různé masáže, vodoléčbu či jiné služby. Načež tuto informaci doplnil o skutečnost, že tito pracovníci mohou zároveň žádat o pomoc psychologa.
Podle Lubomíra Francla je těchto žádostí o udělení a vyplacení oněch 8.000 Kč na lázeňskou a rehabilitační péči přes 100.000. Tito zaměstnanci by je měli vyčerpat do konce roku, ale protože z technických důvodů to prakticky nejde splnit, protože jednotlivá zdravotnická zařízení musí i nadále dobře fungovat, kdy zaměstnanci se musí vystřídat, počítá se tím, že v těch případech, kdy se tato dotace letos nevyčerpá, tak je zde možnost jejího přesunu a vyčerpání do příštího roku. Ministerstvo zdravotnictví to zdravotnickým odborům garantuje.
Lubomír Francl současně uvedl, že byla uspořádána sbírka, během níž se vybralo 2,5 milionu korun, které budou určeny na proškolení takzvaných pomocných psychologů, kteří budou zaměstnancům psychologicky pomáhat přímo na pracovištích.
V závěru svého vystoupení Lubomír Francl také konstatoval, že někteří zaměstnavatelé přistoupil k otázce přidělení a vyplacení této částky 8.000 Kč zaměstnancům zdravotnických zařízení způsobem, že o tyto prostředky, a to formou voucherů, požádali jen pro ty zaměstnance, kteří o to projevili zájem, nikoliv pro všechny zaměstnance, kteří by, na základě jejich pracovní činnosti v době pandemie, měli na tyto prostředky nárok. Podle Lubomíra Francla by tito zaměstnavatelé měli tyto lázeňské nebo rehabilitační vouchery objednat pro všechny, kteří na ně mají nárok.
Poté se ujala slova místopředsedkyně OSZSP ČR Jana Hnyková, která hovořila o dofinancování í sociálních služeb. Uvedla, že to vláda schválila na svém jednání 26. června. Konstatovala, že na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové byla ve vládě schválena celková částka ve výši cca 894 milionů korun s tím, že tato částka bude rozdělena mezi jednotlivé kraje. Načež, cca 116 milionů korun bylo určeno na navýšení platů pro zaměstnance v sociálních službách. Jana Hnyková v této souvislosti uvedla, že došlo k navýšení platů u těch zaměstnanců, kteří byli v přímém výkonu péče o pečované osoby, nikoliv u technickohospodářských pracovníků (THP), jako je například údržba, prádelny, stravování apod. Prostě nikoliv u tech, kteří zajišťují provoz těchto zařízení sociálních služeb.
Proto, podle Jany Hnykové, ministryně Jana Maláčová, prezident Asociace sociálních služeb Jiří Horecký a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR společně zaslali zaměstnavatelům v oblasti sociální péče dopis, ve kterém je vyzvali, aby u THP zaměstnanců vyplácení dotačních podpor řešili formou osobního příplatku.
Jana Hnyková k tomu dále dodala, že někteří zaměstnavatelé se si stěžovali, že mají pro vyplácení těchto příspěvků nedostatek finančních prostředků. Načež poznamenala, že odbory věří tomu, že tyto uvolněné prostředky pro odměny k zaměstnancům ve všech krajích doputují.
Podle Jany Hnykové z celkové částky necelých 900 milionů korun na odměny zaměstnancům v sociálních službách byla určitá částka uvolněna na krytí personálních vícenákladů, které v sociálních službách v době pandemie vznikly. Některé kraje si na to stěžovaly s tím, že odměny sice byly schváleny, ale, podle nich, se to nepromítlo do skutečných personálních vícenákladů. Například hejtman Kraje Vysočina Vítěslav Schrek si nechal schválit krajským zastupitelstvem, že tyto odměny, kvůli nedostatku financí, budou vyplaceny až v srpnovém termínu. Odborový svaz okamžitě toto krajské usnesení rozporoval s tím, že to odporuje zákoníku práce, neboť řádná odměna má býti vyplacena za období, za které byla stanovena. Nato Jan Hnyková zdůraznila, že pracovníci sociálních služeb, kteří aktivně pracovali v době pandemie, si tyto odměny plně zaslouží.
Pokud jde o rozdělení celkové částky necelých 900 milionů korun na odměny zaměstnancům sociálních služeb, z tohoto množství šlo dalších zhruba 153 milionů korun na dofinancování individuálních projektů.
V závěru své vystoupení Jana Hnyková konstatovala, že odborový svaz předpokládá, že tyto peníze, které vláda schválila jako odměny pro pracovníky sociálních služeb, pomohou nastolit v zařízeních sociálních služeb určitou stabilitu. Proto je důležité, aby tyto peníze do jednotlivých zařízení sociálních služeb doputovaly co nejrychleji. Při této příležitosti poděkovala ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, a zároveň i vládě ČR, že tyto odměny pro dofinancování sociálních služeb byly schváleny.