Odborový svaz pracovníků zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) od úterní půlnoci vstupuje do stávkové pohotovosti, novinářům to, na společné tiskové konferenci OSZSP ČR a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL), řekla předsedkyně OSZSP ČR Dagmar Žitníková. Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti jsou plánované škrty ve zdravotnictví ze strany současné vlády premiéra Petra Fialy.
„Jsme zásadně proti snížení plateb za státní pojištěnce. Náš odborový svaz se rozhodl, že od dnešního dne vstoupíme do stávkové pohotovosti. Je to skutečně pohotovost na protest proti záměru vlády snížit finanční prostředky na zajištění zdravotnictví a dalších veřejných služeb a veřejné správy," prohlásila Dagmar Žitníková. K tomuto rozhodnuté zdravotnických odborů, podle ní, v podstatě vedly dva hlavní důvody, a to je jednak chystané snížení plateb za státní pojištěnce a zároveň i před několika dny oznámené úspory v hygienické službě. Vláda v krajských hygienických stanicích hodlá zrušit 134 tabulkových míst, čímž by dosáhla úspory 95 milionů korun.
Podle D. Žitníkové je sice část těchto míst neobsazena, ale pokud jde o místa, která jsou obsazena, tak není zatím jasné, koho se tato „úspora“ dotkne, zda starších zaměstnanců, kteří jsou před důchodem nebo nově přijatých zaměstnanců. Každopádně, jak dále podotkla, jde o sociální problém, kdy tito zaměstnanci se najednou ocitají ve složité sociální situace, kdy náhle přijdou o práci. Přitom, podle zdravotnických odborářů, tito pracovníci hygienických služeb plní, pro život naší společnosti, řadů úkolů, tedy nejen jejich roli v době pandemie covidu, ale i běžnou praxi, jako jsou kontroly stravování v restauracích či školních jídelnách apod.
Dagmar Žitníková dále uvedla, že když zdravotnické odbory poukázaly před několika dny na to, že ministerstvo zdravotnictví připravuje propouštění některých zaměstnanců krajských hygienických stanic, tak ministerstvo zdravotnictví to do médií popřelo, přičemž ale, v pondělí ráno bylo ředitelům krajských hygienických stanic oznámeno, že dojde ke zrušení těchto pracovních míst. Načež každý z nich dostal konkrétní čísla s tím, že mají v podstatě sami určit o koho půjde, to je, kdo má být propuštěn podle služebního zákona a kdo podle zákoníku práce.
„To není za této epidemiologické situace normální, hygieny potřebujeme,“ dále k tomu řekla D. Žitníková. Hygienici, podle ní, pracují o víkendech, mají přesčasy, kvůli epidemii covidu jsou pod velkým stresem. Se škrty, podle D. Žitníkové, nesouhlasí i ředitelé hygienických stanic.
Vyhlášení stávkové pohotovosti, podle zdravotnických odborů, neznamená, že by odbory vstupovaly do stávky. Chtějí nejprve, podle předsedkyně OSZSP ČR D. Žitníkové, upozornit na daný problém, který zde, díky plánovaným škrtům ve zdravotnictví vzniká. Na dotaz, jaké další kroky by následovaly, řekla, že bude záležet na tom, jak bude vláda reagovat a také na výsledcích středečního jednání tripartity.
Jak jsme již uvedli, druhým hlavním důvodem, proč OSZSP ČR a LOK-SČL svolaly tuto tiskovou konferenci, bylo snížení plateb za státní pojištěnce. Zdravotnické odbory se velmi jednoznačně vyjádřily, že jsou proti tomu, aby se platby za státní pojištěnce zmrazily na loňské úrovni. Předchozí vláda, expremiéra Andreje Babiše, totiž rozhodla o jejich navýšení o 200 korun na 1960 korun od letošního ledna, což by do zdravotnictví přineslo přes 14 miliard korun.
V minulých dnech se zdravotnické odbory, tj. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, obrátily dopisem na premiéra Petra Fialu (ODS). V tomto dopise mu připomněly, že v současné době je české zdravotnictví ve složité situaci, a proto by zdravotnické odbory považovaly snížení plateb za státní pojištěnce za neodpovědný hazard. Současně ho upozornily na to, že zdravotní pojišťovny na navýšené platby nastavily své rozpočty a podle vydané úhradové vyhlášky, která s navýšením rovněž počítala, se už druhý měsíc hradí prostředky zdravotnickým zařízením. Přičemž zdravotnické odbory dodaly, že zdravotnická zařízení očekávají kompenzační vyhlášku, která bude řešit výpadky financi za odloženou péči a další vícenáklad, například za energie. Zdravotničtí odboráři na tiskové konferenci v této souvislosti připomněli i programové prohlášení vlády, která počítá s pravidelnou valorizací plateb za státní pojištěnce.
Na tiskové konferenci rovněž zaznělo, a to podle odborářů, kteří na tiskové konferenci zastupovali oblast sociálních služeb, odborům vadí zejména to, že vláda pro letošní rok zvýšila platy jen zdravotníkům v sociálních službách, ale již nikoliv ostatním zaměstnancům, jako jsou kuchaři, uklízečky, pradleny či účetní. Podle nich zejména u kuchařů vzniká obrovský problém v tom, že v sociálních zařízeních pracují v nepřetržitém provozu, a přitom mají, a to ve srovnání s touto profesí v běžných restauračních provozech, tak nízké platy. Právě to vytváří problém výrazného konkurenčního prostředí těchto běžných zaměstnání.
V této souvislosti Dagmar Žitníková dále uvedla, že snižování pracovníků by se mělo dotknout i dalších organizací, které ministerstvo zdravotnictví zřizuje.