• Zveřejněno: 02.02.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zemědělci v úterý večer odvolali protesty proti změnám v přerozdělování dotací, které plánovaly na středu. Radiožurnálu Českého rozhlasu to potvrdil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Zemědělcům se, podle něho, ozval premiér Petr Fiala (ODS) a nabídl jim jednání pod podmínkou, že nebudou demonstrovat. Termín schůzky si mají domluvit v průběhu středečního rána.

„Samozřejmě očekáváme, že panu premiérovi vysvětlíme, že změna strategického plánu ve vazbě na redestributivní platbu je v rozporu s programovým prohlášením vlády. Velmi silně poškozuje střední podniky, což je skupina, kterou chce vláda podporovat,“ řekl Radiožurnálu Martin Pýcha.

Další postup zemědělci zváží podle toho, co přinese jednání. Podle Zemědělského svazu ČR (ZSČR) a Agrární komory (AK ČR) by úpravy, které vláda schválila pro přerozdělování dotací mezi lety 2023 a 2027, znevýhodnily část zemědělců, a to hlavně těch větších.

Vedení svazu a komory, které sdružují zejména naprostou většinu produkčních zemědělců, oznámilo svolání protestu formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi kromě Prahy v pondělí na tiskové konferenci. Vedle změn v dotační politice jim vadilo to, že podle nich nebyli přizváni k jednacímu stolu s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Ministr Nekula, podle Českého rozhlasu, kritiku odmítá, opakovaně říká, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců. To však právě odmítají představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, jak novinářům zdůraznili na společné tiskové konferenci v pondělí. Oni, jak říkají, zastupují produkční zemědělce, to je od velkých přes střední zemědělské podniky až po individuálně hospodařící soukromé zemědělce. To je ty zemědělce, kteří se zabývají rostlinnou a živočišnou výrobou a dodávají české potraviny na náš trh.

Podle zpravodajství Českého rozhlasu ministerstvo zemědělství v pondělí také uvedlo, že zástupci AK ČR a ZSČR byli zváni na všechna jednání pracovních skupin o strategickém plánu společné zemědělské politiky, který upravuje pravidla dotací s tím, že návrh Strategického plánu Společné zemědělské politiky pro českou republiku poslalo Evropské komisi k posouzení 28. ledna 2022. Podle Agrární komora ČR a Zemědělského svazu ČR se tak stalo bez zohlednění jejich připomínek. Především jim vadí zvýšení dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu peněz oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Proti změnám v dotacích zástupci produkčních zemědělců zemědělci protestovali již 11. ledna před Úřadem vlády ČR v Praze a dále 20. ledna, kdy na silnice vyjely stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů. Tentokrát měl být protest větší.

Český rozhlas ve svém zpravodajství zároveň informoval, že tyto protestní akce produkčních zemědělců, které organizuje Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, odsuzuje Asociace soukromého zemědělství (ASZ).

K tomu můžeme jenom dodat, že právě Asociace soukromého zemědělství zastupuje malé, spíše rodinné farmy, které se zabývají jen rostlinnou výrobou a nikoliv, až na pár výjimek, živočišnou výrobou. Takže, jsou to produkční zemědělci, jejichž zájmy zastupují Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, kteří dodávají kvalitní a zdravé české potraviny na tuzemský trh. Přitom ti, o „své místo na slunci“, to je o slušné a odpovídající umístění jejich potravin na pultech supermarketů a hypermarketů, které jsou ve vlastnictví zahraničních obchodních řetězců, zápasí s potravinami od zahraničních farmářů. Tito západoevropští farmáři jsou totiž štědře dotováni tamějšími vládami. To jim potom umožňuje prodávat své potraviny na pultech obchodů u nás často za levnější peníze, než jsou právě potraviny od českých zemědělců. Proto také naši produkční zemědělci požadují od české vlády mnohem intenzivnější obhajobu jejich zájmů v EU, což se odesláním tohoto textu Strategického plánu SZP 28. ledna do Bruselu, a to se změnami z ministerstva zemědělství, nestalo.

  • Zdroj: Český rozhlas