„Střední a východní Evropa je doslova zaplavena ukrajinskou produkcí, a skladové zásoby jsou meziročně výrazně vyšší. Za zhruba dva měsíce začíná sklizeň a hrozí, že evropští zemědělci nebudou mít svou úrodu kde uskladnit a komu prodat a platí to i pro ty české,“ říká v rozhovoru pro květnové číslo měsíčníku AGRObase prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Záměr koaliční KDU-ČSL zvýšit rodičovskou z 300 tisíc o 50 tisíc korun jen rodičům dětí, které se narodí po 1. lednu 2024, cupují mnozí rodiče. Podle deníku Právo, jak to zveřejnil sesterský server Novinky.cz, petice občanů, která žádá, aby se vyšší příspěvek týkal všech rodin pobírajících příspěvek, nasbírala za tři dny už skoro 10 tisíc podpisů. Zvýšení by se totiž netýkalo ani těch dětí, jež by se narodily, byť jen jednu sekundu před půlnocí na letošního Silvestra.

Vláda se chystá změnit způsob výpočtu, kterým stanoví důchodový věk. Lidé by měli v důchodu strávit 21,5 roku, ovšem v průměru. Podle serveru Novinky.cz, které převzaly článek sesterského deníku Právo, v praxi v budoucnu budou ve skutečnosti do penze chodit později. Dotkne se to lidí narozených po roce 1965, tedy i nyní pokročilých padesátníků.

Meziroční růst cen výrobců v průmyslu a stavebnictví v dubnu opět zpomalil, v zemědělství se téměř zastavil. V průmyslu ceny proti loňskému dubnu stouply o 6,4 procenta, stavební práce zdražily o 7,8 procenta a ceny v zemědělství vzrostly o 0,1 procenta. Růst cen tržních služeb pro podniky zrychlil na 6,6 procenta. Podle zpravodajství České televize to vyplynulo z údajů, které zveřejnil na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Vláda ČR plánuje dosáhnout úspor ve státním rozpočtu na letošní rok také snižováním národních zemědělských dotací. Zemědělský svaz ČR (ZSČR) na to reaguje svým stanoviskem, které bylo zveřejněno na webu ZSČR. Načež v něm uvádí, že v tzv. konsolidačním balíčku chce vláda snížit dotační výdaje Ministerstva zemědělství ČR o 10,2 miliard korun, přičemž není jasné, nakolik se to dotkne zemědělství, u kterého národní dotace byly již sníženy v loňském roce z 5 miliard na 2,7 miliardy korun.