Celkové dopady tzv. konsolidačního balíčku do českého zdravotnictví, dále nárůst počtu přesčasových hodin pro lékaře a střední zdravotní personál v nemocnicích, nedostatek lékařů a zdravotních sester, potřeba změnit současný systém vzdělávání jak mladých lékařů, tak i zdravotních sester a také i nedostatek léků – to jsou hlavní problémy, které trápí současnou zdravotnickou veřejnost u nás.

Mladé u řemesla odrazují nízké nástupní platy, proto často přecházejí k rozvozovým službám či do fastfoodů. „Ovšem pokud je to aspoň průměrně schopný kluk nebo holka a vydrží pár let pracovat, pak si může založit živnost nebo vlastní malou firmu a plat se znásobí. Může si vydělávat i dost přes sto tisíc měsíčně, to je už dnes u soukromníků naprosto běžné,“ říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom, podle zpravodajství serveru Aktuálně.cz, ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

Nárůst počtu železničních dopravců v Česku se loni zmírnil, přibylo jich jen o jednoho na 135. Podle Drážního úřadu, jak ve svém zpravodajství informuje server Aktuálně.cz, počet strojvedoucích s licencí klesl o více než sedm procent. Vliv na to, ale měly končící licence, které jejich držitelé už neobnovovali. Výrazně naopak přibylo žen s oprávněním pro řízení drážního vozidla.

Poslanecká sněmovna posvětila konsolidační balíček, který vzešel z vlády vedené ODS. Podle týdeníku Echo ruku v ruce se změnami zákoníku práce to znamená mimo jiné další tvrdé kroky vůči živnostníkům či flexibilnějším pracovním úvazkům na dohody. Zejména potom další administrativu a výrazně vyšší zdanění. Změny desítek zákonů musí ještě projednat Senát PČR a podepsat prezident republiky. Většina těchto změn v rámci konsolidačního balíčku jich má vstoupit v účinnost v příštím roce.