Vysoké náklady na produkci, zejména na energie, nízké realizační ceny komodit, nejistota odbytu, škrty v dotačních podporách a nerovnost podmínek v rámci Evropské unie. To jsou nejpalčivější problémy, které prohlubují obavy zemědělců o budoucnost jejich živobytí i celého agrárního sektoru.
Do pondělní stávky proti krokům vlády se, podle zpravodajství České televize, zapojí hodinovým zastavením výroby stovky firem z průmyslu, může to být až milion zaměstnanců. V automobilce Škoda Auto se třeba výroba zastaví ve všech výrobních závodech na dvě hodiny, odboráři očekávají na happeningu účast nejméně osmi tisíc zaměstnanců.

Venkov musí mladým nabízet atraktivní životní podmínky, jen tak dokážeme zabránit jeho vylidňování. Klíčová je digitalizace, stabilní pokrytí vysokorychlostním internetem, dostupnost služeb i zavádění nových technologií v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Na to se musí zaměřit i Evropské unie. Ministři zemědělství EU na pondělním zasedání Rady Agrifish přijali závěry Rady k podpoře venkovských oblastí.

  • Do stávky se přímo zapojí deset svazů a víc než půlka členů ČMKOS

Do stávky v pondělí 27. listopadu proti krokům vlády se zapojí víc než polovina členů odborů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zúčastnit se mají odboráři z desítky svazů. Na tiskové konferenci po dnešním sněmu ČMKOS v Praze to řekl předseda centrály Josef Středula. ČMKOS zastřešuje na 270.000 odborářů z 31 svazů. Podle Středuly stávku teď už nic neodvrátí. Plánují se do ní zapojit i dopravní odbory. Doprava by se mohla přerušit v části jižních Čech od půlnoci do poledne, uvedl předák. České noviny
  • Zveřejněno: 22.11.2023

Zaměstnanecké akcie nabízejí hlavně start-upy a malé firmy, aby klíčovým pracovníkům kompenzovaly nižší mzdy. Z daňového hlediska jsou ale nevýhodné. Podle článku ekonomického internetového magazínu Peníze.cz poslanci nyní schvalují změnu, která by z nich mohla udělat žádaný benefit.

V minulých dnech se rozpoutala debata a hodnocení návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o regulovaných cenách energií. Bývalý zmocněnec pro jadernou energetiku a někdejší generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslav Míl, ve svém článku pro Hospodářské noviny, konstatoval, že řada zveřejněných komentářů různých odborníků se shodla, že to je daň za Green Deal.