Evropské firmy by mohly být v případě krizí podobných těm způsobeným pandemií covidu-19 či válkou na Ukrajině nuceny upřednostnit výrobu nedostatkových strategických produktů. Počítá s tím návrh pravidel pro ochranu jednotného trhu v nouzových situacích, který dnes představila Evropská komise. Diplomaté očekávají, že pravidla posilující v případě krizí pravomoci Bruselu narazí na odpor některých států či firem.

Větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik přinese novela zákona o významné tržní síle, kterou ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), jak uvádí tisková zpráva ministerstva zemědělství, zákon pomůže hlavně našim zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec.

„Novela zákona o významné tržní síle, kterou schválili poslanci ve třetím čtení, přispěje z našeho pohledu k nastavení férovějších podmínek v rámci dodavatelsko-odběratelské vertikály v České republice. Považujeme ji však za nouzové řešení, k němuž museli čeští zákonodárci přistoupit vzhledem k tomu, že Česká republika jako jedna z posledních zemí Evropské unie dosud plně nepřevedla do národní legislativy směrnici Evropského parlamentu a Rady EU o nekalých obchodních praktikách.

Záměr vlády nezvýšit zaměstnancům zdravotnictví a sociálních služeb v příštím roce ani o korunu platové tarify byl hlavním tématem tiskové konference, kterou ve čtvrtek 29. září společně uspořádaly Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL).