„30 let po listopadu 1989 potravinová chudoba!? Do problémů se postupně dostane i střední třída a začne akumulovat sociální napětí,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy k obrovskému zdražování bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Ve svém rozhovoru v podstatě konstatoval, že pokud vláda omezí střední a velké zemědělské podniky, pak si i u potravin, „zakládá na obdobné drama, jakého jsme svědky s proklamovaným zastavením odběru ruského plynu a ropy“.

Tisíce firem v Česku hlásí bankrot a končí s činností. Podle zpravodajství v Televizních novinách televize Nova může za to dramatický růst cen energií a dalších surovin. Krachují firmy prakticky ze všech odvětví, jako třeba papírnictví, pekařství, řeznictví, ale i rychlá občerstvení nebo opravny elektroniky. A podle odborníků se to v nejbližší době nezmění. Krachujících firem prý bude přibývat.

Jak dopadne na pacienty a na zdravotníky vládní snížení plateb za státní pojištěnce? Zvládnou nemocnice a další zdravotnická zařízení nárůst cen energií a mnoha dalších nákladů? Bude pro pacienty zajištěná péče v adekvátní kvalitě a dostupnosti? Dále je to i otázka, že zdravotnickým zařízením chybějí zaměstnanci všech profesí, a přitom hrozí odchody dalších – to byly hlavní témata tiskové konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů ČR (LOK-SČL), kterou oba odborové svazy uspořádaly ve středu v Praze.