I přes energetickou a potravinovou krizi naši zemědělci loňský rok hospodařili dobře a podařilo se jim obtížné období překonat. Vzrostly sice ceny energií a krmiv, přesto se podařilo udržet soběstačnost například u hovězího masa, cukru nebo mléka. Uvádí to Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2022, tzv. Zelená zpráva, jak uvádí ve své tiskové zprávě Ministerstvo zemědělství ČR.

Zemědělci musí od letošního roku plnit přísnější pravidla pro hospodaření na zemědělské půdě tak, aby vyhověli požadavkům Společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová povinnost vyčlenit tzv. „neprodukční plochy“ spočívá v tom, že nejméně čtyři procenta půdy, kterou zemědělec vlastní nebo si pronajímá, a kde by se jinak pěstovaly obiloviny nebo olejniny, nelze obdělávat. Z této plochy by mohlo být, podle analýzy Agrární komory ČR, vyrobeno například 160 milionů bochníků chleba nebo krmivo pro 170 tisíc prasat.

Euro ohrožuje budoucnost Evropy, tvrdí již delší dobu americký ekonom Joseph Stiglitz z Kolumbijské univerzity v USA. Uvádí to ve svém zpravodajství týdeník Echo24.cz, který zároveň upozorňuje, že v současné době byla zpracována nová studie, která zjistila, že euro má nulový dopad na rozvoj obchodu, přičemž zastánci eura dlouhodobě tvrdili opak.

Vláda, pod vedením ODS, plánuje výrazně přitvrzovat v oblasti pracovního práva. „Suchá nit“ přitom nemá zůstat na drobných podnikatelích, zaměstnavatelích ani „dohodářích“, kteří místo dříve zvažovaného zvýšení limitu pro odvody zřejmě dostanou přinejlepším pár set korun navíc či v horším případě vyhazov, jak uvádí ve svém článku týdeník Echo24.cz. Načež k tomu dodává, že návrhy z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, které vede předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, tak možná poněkud překvapují tradiční voliče ODS.