Vysoké ceny energií by podle představ státu měly v ideálním případě motivovat lidi k tomu, aby se začali z hlediska spotřeby elektřiny a plynu chovat úsporně. To znamená nevytápět příliš a využívat spotřebiče efektivně, případně nechat si zateplit obydlí a nainstalovat si na střechu solární panely. Vysoké ceny energií by, jak uvádí portál AAzdraví.cz, podle představ státu měly v ideálním případě motivovat lidi k tomu, aby se začali z hlediska spotřeby elektřiny a plynu chovat úsporně. To znamená nevytápět příliš a využívat spotřebiče efektivně, případně nechat si zateplit obydlí a nainstalovat si na střechu solární panely.

Názor na zastropování cen elektřiny a plynu, tak jak ho oznámil stát, se začíná rychle měnit. Portál AAzdraví.cz k tomu uvádí, že zZatímco zpočátku experti a analytici řešení opatrně chválili s tím, že je zkrátka potřeba domácnostem a firmám nějakým způsobem pomoci, po podrobnějším studiu se ukazuje, že to může celé dopadnout velmi špatně.

Drahota a chudoba se v ČR dotýkají čím dál více domácností. Všeobecné zdražování pociťuje 94 procent Čechů, více než třetina z nich velmi silně. Podle zpravodajství redakce ŽivotvČesku.cz to vyplývá ze srpnového průzkumu, který provedla výzkumná agentura Median pro společnost Broker Consulting na vzorku 1022 respondentů. Češi, podle něho, vnímají nejvyšší nárůst cen u potravin, pohonných hmot a energií. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu, jak situaci vnímá před nadcházejícími Vánocemi a zda ještě dojde k nějakému cenovému šoku. „Nadcházející Vánoce budou nejdražší v historii České republiky a bude to dáno nejen inflací,“ uvedl.

V úterý se v Praze uskutečnil „Kulatý stůl k prioritám PK ČR v rámci předsednictví ČR v Radě EU“. Potravinářská komora České republiky (PK ČR), ve spolupráci se Stálým zastoupením PK ČR v Bruselu, představila hostům aktuální témata týkající se Revize nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Což se zejména týkalo značení výživových hodnot na přední straně obalu, ochrana názvů masa a masných výrobků a dovoz potravin ze třetích zemí.

Potravinové zabezpečení a role evropského zemědělství a potravinářství v udržitelné globální produkci potravin byly hlavními tématy neformálního zasedání ministrů zemědělství Evropské unie v Praze, které se uskutečnilo 15. září 2022 v Praze. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství se ministři shodli na tom, že EU musí nyní postupovat koordinovaně a co nejvíce podpořit udržitelné zvýšení zemědělské produkce a urychlit využití moderních technik v zemědělství. Zasedání předsedal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a zúčastnili se také komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, zástupci nevládních organizací, Evropského parlamentu, akademici a ministři zemědělství Ukrajiny, Gruzie a Moldavska.