390 miliard korun, to je plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok. Na začátku června o tom rozhodla vláda. Bude to druhý největší schodek v historii Česka, hned po tom letošním ve výši 500 miliard korun. Série jednání o tom, kolik peněz si rozdělí jednotlivé resorty v roce 2022, začalo ve středu. Podle zpravodajství Českého rozhlasu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jednali ministři zemědělství a kultury.

Důchody dodatečně vzrostou od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Od roku 2023 bude zaveden příspěvek 500 korun za vychované dítě. Podle zpravodajství České televize to předpokládá to novela, jejíž přijetí umožnil Senát. Na návrh Václava Lásky (SEN 21) se Senát rozhodl, že se předlohou nebude zabývat. Dostane ji k podpisu prezident Miloš Zeman.

Na agrosalonu Země živitelka se od 26. do 31. srpna představí přes 400 vystavovatelů, méně než předloni. Podle portálu Zemědělec.cz Výstaviště České Budějovice otevře zmodernizovaný pavilon Z, nově nabídne i 3500 metrů čtverečních venkovních ploch. Výstaviště se snaží co nejvíc vstupenek nabízet on-line, aby kvůli covidu-19 omezilo fronty u vstupů. Návštěvníci nemusí mít potvrzení o očkování ani test, řekli novinářům organizátoři. Loni byl agrosalon kvůli covidu zrušený. V roce 2019 přilákal 123.017 návštěvníků.

Tempo zdražování v průmyslu a stavebnictví bere dech i ekonomickým analytikům. Tak horké léto nikdo z nich nečekal. Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci proti červnu vzrostly o 1,6 procenta. Ve stavebnictví se celkové náklady meziročně zvýšily o pětinu.

Zaměstnanci mají mít právo na proplácení testu na koronavirus i proto, že si platí zdravotní pojištění, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. Věří také tomu, že testy ve firmách bude nakonec znovu proplácet stát. Zaměstnavatelé by ale podle něj měli začít s testováním svých pracovníků sami.

Úspory českých domácností podle České národní banky dosahují téměř tří bilionů korun, přičemž téměř polovina peněz leží na běžných účtech. Kvůli inflaci ale lidé o část z nich mnohdy nevědomky přicházejí, protože během posledních čtyř let inflace překročila úroveň úrokových sazeb jak na běžných, tak i na spořicích účtech a termínovaných vkladech.