Jen za poslední dva roky narostly škody způsobené hrabošem polním 2,5 miliardy korun. Nejde ale jenom o hraboše. Stále roste riziko, že další škůdci, proto kterým zemědělci, ale také lesníci a další hospodáři v krajině nemohou zasáhnout z důvodu nevyjasněných kompetencí jednotlivých orgánů státní moci a nesouladu zákonných předpisů, v tomto případě rostlinolékařského zákona a zákona na ochranu přírody a krajiny.

Dopady Zelené dohody pro Evropu na Českou republiku, Národní plán obnovy, stav digitalizace a vývoj e-governmentu a stav čerpání prostředků fondů EU a pomoc zaměstnancům a zaměstnavatelům v době pandemie koronaviru – to byl hlavní body jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, která se dnes uskutečnila formou videokonference v Praze.

Odbory navrhují zavedení takzvaného lockdownu v České republice, a to kolem Velikonoc. Podle odborářů by celostátní uzávěra zhruba na deset dnů pomohla zvládat zhoršující se epidemickou situace. Na tiskové konferenci po dnešním jednání tripartity to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

V České republice se množí hlasy politiků i různých odborníků, kteří se vyslovují pro to, aby hnědé uhlí už po roce 2033 nebylo využíváno pro českou energetiku a teplárenství. Čím je ovšem snaha skoncovat s uhlím již v roce 2033 bez přesného vyčíslení, zda a jaké zdroje reálně tento výpadek nahradí? Je to jen nezodpovědný pokus získat přízeň části veřejnosti, která si nemůže uvědomovat následky. Navíc je to hazard s energetickou bezpečností země. Pokud bude realizována Státní energetická koncepce, i dohodnutý termín ukončení energetického využívání uhlí v roce 2038 bude velkou výzvou. 

Rumuni nezačnou platit eurem do roku 2024, jak dosud plánovali, ale nejdříve v období 2027 až 2028. Podle zpravodajství Aktualne.cz to v rozhovoru se soukromou rumunskou televizní stanicí Digi24 v pátek prohlásil rumunský ministr financí Florin Citsu. Bukurešť musí podle něj nejprve napravit ekonomickou nerovnováhu.