„Kroky Evropské unie pro vytvoření jednotných podmínek pro zemědělskou politiku jsou velmi jednoduché. Musí dojít k nastavení spravedlivé zemědělské politiky a musí dojít k opravdovému nastavení jednotného trhu,“ tvrdí agrárník Zdeněk Jandejsek. V Evropské unii se aktuálně řeší, co bude se společnou zemědělskou politikou.

V Zemědělském zpravodaji č. 5, který vydává Zemědělský svaz ČR, byl publikován článek pod názvem „Chceme omezit zemědělskou výrobu?“, v němž svaz hodnotí úroveň a perspektivy českého zemědělství pro nejbližší roky, a to v souvislosti s nadcházejícím ukončením jednání o podobě nové Společné zemědělské politiky na léta 2021-2027. Hlavní myšlenky, které byly v tomto ekonomickém rozboru publikovány, vám nyní přinášíme v naší zprávě.

Necelých dvacet procent Čechů změnilo v posledních měsících své zaměstnání. Personální obměny zasáhly hlavně obory hotelnictví a gastronomie, které výrazně utrpěly protikoronavirovými opatřeními. Podle zpravodajství Maldé fronty DNES to ukázal průzkum společnosti Randstad. Část lidí podle něj pociťuje obavy ze ztráty své pozice, jiní jsou ochotní pracovat více a za menší mzdu.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která je členkou inciativy KoronERV-20, těsně před Vánoci rezignovala na čestnou funkci členky Výboru pro rozpočtové prognózy, který je zřízen podle zákona o rozpočtové odpovědnosti a jehož úkolem je posuzovat objektivitu makroekonomických a fiskálních prognóz zpracovaných ministerstvem financí. Televize CNN Prima NEWS s ní o vánocích zveřejnila rozhovor, v němž se snažila vysvětlit, proč se tak rozhodla.

V Česku se od neděle 27. prosince opět zpřísní opatření proti koronaviru. Souvisí to s přechodem do pátého, nejhoršího stupně v rámci protiepidemického systému PES. Znovu se zavře většina obchodů a služeb a zpřísní se také zákaz nočního vycházení, který bude platit od 21. hodiny. Ve středu o tom rozhodla vláda premiéra Andreje Babiše (ANO).